Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Kivikalme
Mälestise registri number 10100
Registreeritud Kinnismälestis
Arvel 01.12.1997
Registreeritud 01.12.1997
Mälestise vana number 53-k
Liigitus arheoloogiamälestis

Inspekteerimised(2)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 14.06.17

Menetleja: Läänemaa nõunik, Kalli Pets

Märksõna(1)

Arheoloogia, Matmispaigad, Kivikalme.

Mälestise tunnus


Arheoloogilise kultuurkihi ja inimluude olemasolu.

Sisestatud: 06.04.2009.

Mälestise kirjeldus


Muistis asub kõrgel lagedal põllumaal ümbruskonna kõrgeimas kohas ja kujutab endast ümara põhiplaaniga 13 m läbimõõduga söödiala, millel kasvavad puud ja põõsad. Söödiala on ümbritseva alaga võrreldes suhteliselt samal tasapinnal, üksnes tema põhjaserv ulatub põllumaast ca 50 cm kõrgemale. Puudealune on kaetud kehva murukamaraga, millest paistab välja üksikuid pae- ja raudkivinukke.

Sisestatud: 06.04.2009.

Mälestise asukoha kirjeldus


Kalme asub Espre küla idaosas, Vainu talust ca 260 m ida pool, keset lagedat maad.

Sisestatud: 06.04.2009.

Mälestise ajalugu


Rahvasuus tuntakse kohta kui matmispaika (teatakse luude leidmisest) samuti kui püha ja puutumatut kohta. Keegi ei tohtivat seal kaevata. Andmed pärinevad Alfred Niilolt, endisest Allikmäe talust). Muistis on mälestisena registreeritud 1989. a ja dateeritav II aastatuhande algusesse.

Sisestatud: 06.04.2009.

Üldinfo


Kivikalmete rajamise traditsioon sai Eesti alal alguse pronksiajal ja kestis kuni muinasaja lõpuni, seega üle 2000 aasta. Pae- ja raudkividest rajatud kalmete ehitusstiil ja surnuga ümberkäimise tavad muutusid aegade jooksul märgatavalt. Kalmerajatised olid ümara või nelinurkse põhiplaaniga. Mõned sisaldasid eraldi kividest laotud keskset kirstu, teised jälle mitte ja nende peale oli kantud kõrgem või madalam kivikuhjatis. Surnuid on maetud põletamata ja põletatult, samuti võib olla toimunud ümbermatmisi. Surnutele on erinevatel aegadel kaasa pandud mitmesuguseid asju: hauapanuseid on vahel olnud rohkem, vahel vähem.

Sisestatud: 29.12.2014.