Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Nikolai v. Glehni perekonnakalmistu
Mälestise registri number 1185
Registreeritud Kinnismälestis
Arvel 21.06.1995
Registreeritud 20.09.1995
Mälestise vana number 686-k
Liigitus ajaloomälestis

Inspekteerimised(1)

Seisund: hea

Inspekteerimise kuupäev: 07.09.16

Inspektor: TLPA peaspetsialist, Artur Ümar

Mälestise tunnus


Glehni lossi- ja pargikompleksi kuuluv haruldane ja väga omapärane maastikuarhitektuurikompleks, parun N. von Glehni perekonnakalmistu.

Sisestatud: 16.01.2006.

Mälestise kirjeldus


parun Nikolai von Glehn oli pisut ekstravagantne ja väga ettevõtlik inimene, kellest sisuliselt sai Nõmme linna asutaja. Suure romantikuna tuntud Glehn rajas Mustamäe nõlvale Hohenhauptina tuntud piirkonda suurejoonelise fantaasiapargi koos oma loss-elamu, palmimaja, mitmete kummaliste monumentide ja praktilise funktsioonita pargirajatistega. Mustamäe nõlva all olevasse allikasohu kujundas ta kanalite ja tiikidega looduspargi osa, kuhu muuhulgas kavandas perekonnakalmistu. Ainsad siia maetud surnud olid ilmselt N. von Glehni abikaasa ja hiljem tema poja noorelt surnud lapsed. Kalmistu-ala kujutas endast kivipiiretega tiikide ja kanalite ning sillakeste keerukat süsteemi, surnud maeti väikestele saarekestele. Saartele istutati haabu, kaski ja saarepuid. Paiguti valitseb alal Glehni-aegne pühalik-müstiline meeleolu siiani. Ala vahetus läheduses paikneb aednik-pargivahi elamu koos uhke ilutorniga, mis on eraldi mälestisena kaitse all.

Sisestatud: 16.01.2006.

Mälestise ajalugu


Matmispaik on rajatud 19. sajandi lõpus ning sinna on maetud Nikolai von Glehni abikaasa, kes suri 1896. aastal.

Sisestatud: 19.10.2018.

Kaitsevööndi ulatus


eraldi kehtestamata, ehk siis 50 meetrine maa-ala ümber mälestise

Sisestatud: 16.01.2006.

Meedia


http://et.wikipedia.org/wiki/Glehni_rahula

Sisestatud: 13.05.2011.