Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Kivikalme
Mälestise registri number 12304
Registreeritud Kinnismälestis
Arvel 07.01.1998
Registreeritud 07.01.1998
Mälestise vana number 637
Liigitus arheoloogiamälestis

Inspekteerimised(2)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 17.08.10

Inspektor: Muinsuskaitseameti Saare maakonna vaneminspektor, Mihkel Koppel

Märksõna(3)

Arheoloogia, Matmispaigad, Kivikalme.

Mälestise tunnus


Inimluude, arheoloogilise kultuurkihi olemasolu.

Sisestatud: 17.05.2011.

Mälestise kirjeldus


Kivikalme Loona mõisa end mõisapõllul läänepool Kihelkonna-Lümanda vana maanteed (nüüd Vedruka külla minev külatee), kohe läänepool teeäärset kiviaeda, mõisast umbes 3/4 km kagus.

Kivikalme on mõniteistkümmend meetrit läbimõõduga kivivare, põõsastega kaetud, kus kivid - silma paistavad umbes parajas tõstesuuruses - korratult hunnikus, nagu nad siia jäänud 1898. aasta arheoloogilistest kaevamistest. Kaevand on tol korral siin parun von Toll ühes tolleaegse Loona mõisa omanikuga, nagu esimene teatas. Leiud säiluvad Tolli kogus Kuressaares (tänane Saaremaa Muuseum).

[Saaremaa ja Muhu muinasjäänused, TÜ Arheoloogiakabineti toimetised, Tartu 1924, lk 67-68]

Sisestatud: 02.03.2010.

Mälestise ajalugu


Kivikalme pärineb: I aastatuhande lõpp - II aastatuhande algus.

Sisestatud: 13.07.2009.

Üldinfo


Kivikalmete rajamise traditsioon sai Eesti alal alguse pronksiajal ja kestis kuni muinasaja lõpuni, seega üle 2000 aasta. Pae- ja raudkividest rajatud kalmete ehitusstiil ja surnuga ümberkäimise tavad muutusid aegade jooksul märgatavalt. Kalmerajatised olid ümara või nelinurkse põhiplaaniga. Mõned sisaldasid eraldi kividest laotud keskset kirstu, teised jälle mitte ja nende peale oli kantud kõrgem või madalam kivikuhjatis. Surnuid on maetud põletamata ja põletatult, samuti võib olla toimunud ümbermatmisi. Surnutele on erinevatel aegadel kaasa pandud mitmesuguseid asju: hauapanuseid on vahel olnud rohkem, vahel vähem.

Sisestatud: 27.03.2015.