Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Kivikalme
Mälestise registri number 12594
Registreeritud Kinnismälestis
Arvel 07.01.1998
Registreeritud 07.01.1998
Mälestise vana number 142-k
Liigitus arheoloogiamälestis

Inspekteerimised(1)

Seisund: halb

Inspekteerimise kuupäev: 28.07.09

Menetleja: Muinsuskaitseameti Saare maakonna vaneminspektor, Mihkel Koppel

Märksõna(3)

Arheoloogia, Matmispaigad, Kivikalme.

Mälestise tunnus


Inimluude, arheoloogilise kultuurkihi olemasolu.

Sisestatud: 17.05.2011.

Mälestise kirjeldus


Kivikalme on 1,5 m ümbritsevast põllupinnast kõrgem ümara põhiplaaniga kiviraun läbimõõduga 14 m. Kivikalme on pealt võrdlemisi tugevalt kamardunud ning osaliselt kaetud põõsastiku ja üksikute puudega. Kivikalme idaservas paikneb arheoloogiamälestise tähis.

Sisestatud: 23.02.2010.

Mälestise ajalugu


Kivikalme pärineb arvatavasti rauaaja vanemast poolest - 1. aastatuhande II poolest e.m.a või meie aja algusest.

Kivikalme avastas esmalt arheoloog V. Lõugas 1976. aasta augustis Kaali meteoriidikraatri arheoloogiliste kaevamiste ajal. Siis fikseeris V. Lõugas säilinud kalme vahetus läheduses kokku 5 kivikalmet - kõik põllupinnast tunduvalt kõrgemad kiviraunad. Enne kui jõuti kivikalmed riikliku kaitse alla võtta, lükati maaparanduse käigus 1977. aasta kevadel kalmeraunad kokku, säilus vaid üks kivikalme.

Sisestatud: 23.02.2010.

Üldinfo


Kivikalmete rajamise traditsioon sai Eesti alal alguse pronksiajal ja kestis kuni muinasaja lõpuni, seega üle 2000 aasta. Pae- ja raudkividest rajatud kalmete ehitusstiil ja surnuga ümberkäimise tavad muutusid aegade jooksul märgatavalt. Kalmerajatised olid ümara või nelinurkse põhiplaaniga. Mõned sisaldasid eraldi kividest laotud keskset kirstu, teised jälle mitte ja nende peale oli kantud kõrgem või madalam kivikuhjatis. Surnuid on maetud põletamata ja põletatult, samuti võib olla toimunud ümbermatmisi. Surnutele on erinevatel aegadel kaasa pandud mitmesuguseid asju: hauapanuseid on vahel olnud rohkem, vahel vähem.

Sisestatud: 26.03.2015.