Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Kivikalme
Mälestise registri number 13335
Registreeritud Kinnismälestis
Arvel 09.01.1998
Registreeritud 09.01.1998
Mälestise vana number 1791
Liigitus arheoloogiamälestis

Inspekteerimised(4)

Seisund: hea

Inspekteerimise kuupäev: 03.06.16

Menetleja: Viljandimaa nõunik, Anne Kivi

Märksõna(3)

Arheoloogia, Matmispaigad, Kivikalme.

Mälestise tunnus


Matmispaik (kivikalme) I aastatuhande I pool.

Sisestatud: 05.04.2004.

Mälestise kirjeldus


Mälestis asub Viljandi maakonnas Tarvastu vallas Kannuküla külas Kalamäe maaüksusel. Kivikalme paikneb Loodi-Helme maantee lääneküljel teest 50 m kaugusel põllul, ida-lääne suunalise talu sissesõidutee põhjaküljel. Kalme põhiplaan on ovaalne, pikkuseks ida-lääne suunas 30m ning laiuseks põhja-lõuna suunas 20 m. Künka kõrgus on kuni 1 m, sellel kasvavad madalad puud. Kalme lääneosa on kaetud kividega kogu künka ulatuses, ülejäänud osal, va lõunakülg, paiknevad kivid äärtel. Tõenäoliselt on osa kive sinna veetud põllult.

Sisestatud: 19.03.2004.

Kaitsevööndi ulatus


Vastavalt juurdelisatud skeemile.

Sisestatud: 15.04.2004.

Üldinfo


Kivikalmete rajamise traditsioon sai Eesti alal alguse pronksiajal ja kestis kuni muinasaja lõpuni, seega üle 2000 aasta. Pae- ja raudkividest rajatud kalmete ehitusstiil ja surnuga ümberkäimise tavad muutusid aegade jooksul märgatavalt. Kalmerajatised olid ümara või nelinurkse põhiplaaniga. Mõned sisaldasid eraldi kividest laotud keskset kirstu, teised jälle mitte ja nende peale oli kantud kõrgem või madalam kivikuhjatis. Surnuid on maetud põletamata ja põletatult, samuti võib olla toimunud ümbermatmisi. Surnutele on erinevatel aegadel kaasa pandud mitmesuguseid asju: hauapanuseid on vahel olnud rohkem, vahel vähem.

Sisestatud: 12.03.2015.