Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Maidla mõisa park,18.-19. saj
Mälestise registri number 13956
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Arvel 14.01.1998
Registreeritud 14.01.1998
Mälestise vana number k
Mälestise liik ehitismälestis

Paikvaatlused(8)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 28.06.19

Menetleja: Ida- Virumaa nõunik, Kalle Merilai

Märksõna(10)

Ehitised, Kompleksid, Mõisakompleks, Maastikuobjekt, Park, Ehitiste liigid, Maastikuobjekt, Park, Ehitusperioodid, 1711-1840.

Mälestise tunnus


Piirkonna ajastu tüüpilise regulaarpargi selgeltloetav näide mõisaansamblis.

Sisestatud: 24.11.2008.

Mälestise kirjeldus


Pargi (3,5m) esiväljaku planeering on lahendatud hoone esise ümmarguse ringteega, mis avas vaate hoonele. Ringtee moodustab esifassaadil kivimüüriga ääristatud panduse. Hilisemate istutuste tõttu on vaated hoonele kinni kasvamas.
Peahoone taga on barokkstiilile omaselt regulaarne iluaed, mis tänu oma säilinud teedevõrgule jaotab ala kolme ossa: lõunasse jääv viljapuuaed, keskel avar muruväljak lillepeenardega ja sellest põhjapoole jääv vanade pärnadega regulaarpargi osa, mis võis olla kasutusel jalutuspargina. Esialgne pargiplaneering on üldjoontes säilinud, kuigi nii hilisemate istutuste, teedevõrgu ning hoone funktsiooni muutusega on tehtu pargis muudatusi (Näit. spordiplats), mis ei ole kasuks tulnud ajaloolist pargiplaneeringut silmas pidades.
Tänu pidevale hoolitsusele on park suutnud säilitada oma kõrge pargiajaloolise väärtuse ning moodustab koos hoonetega ühtse barokse ansambli.
Pargis kasvab (1996) kokku 44 erinevat liiki puittaimi. Sellest 7 liiki on okaspuid, 15 liiki ja vormi lehtpuid ja 22 liiki ning vormi lehtpõõsaid. Valdavad liigid on kodumaised pikaealised lehtpuud nagu tamm, saar, pärn ning vaher. Okaspuud on istutatud põhiliselt viimaste aastate jooksul. Suuremaid põõsastikke moodustavad har. sireli, har. läätspuu ja läikiva tuhkpuu hekid.
(Pargiprojekt, 1996)

Sisestatud: 24.11.2008.

Mälestise ajalugu


Rajatud koos mõisaansambli rajamisega, so. 18. sajandil lõpul, regulaarstiilis, mille kompositsioonilised elemendid loetavad tänini.

Sisestatud: 24.11.2008.