Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Vana-Vigala mõisa viinavabrik
Mälestise registri number 15385
Registreeritud Kinnismälestis
Arvel 17.06.1998
Registreeritud 17.06.1998
Mälestise vana number k
Liigitus ehitismälestis

Inspekteerimised(9)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 14.08.18

Menetleja: Raplamaa nõunik, Mikk Mutso

Märksõna(10)

Ehitised, Kompleksid, Mõisakompleks, Tootmishoone, Viinavabrik, Ehitiste liigid, Tootmishoone, Vabrikuhoone, Ehitusperioodid, 1841-1917.

Mälestise tunnus


Mõisa majandushoonete kompleksi kuuluva ait-kuivati näide.

Sisestatud: 13.04.2012.

Mälestise kirjeldus


Mõisasüdamest mõnevõrra eemal Teenusele viiva tee ääres paikneb piklik kõrge viilkatuse 2-korruseline krohvitud kivihoone, mille katuseharjal on kõrge telliskividest korsten. Hoone lihtsat esifassaadi liigendab avade rütmiline paigutus. Esimese korruse akna- ja ukseavad on kaetud tellistest laotud kaarsillustega. Viimastega kohakuti paiknevad teise korruse seinapinnas pisemad aknaavad. Hoone otsafassaadid on sümmeetrilised. Kaarsillustega akna- ja ukseavad paiknevad esimese korruse ulatuses ka hoone põhjapoolsel otsafassaadil, mille kohal viiluväljal on suur ümarkaarse sillusega ava. Hoone lõunapoolsel otsafassaadil on väiksemad aknaavad vaid viiluväljal ning viilu keskel vitsiga varustatud suurem kaarsillusega ukseava. Ainsa dekoorielemendina kaunistab hoone külgfassaadidel räästaaluseid profileeritud karniis. Krohvikihi alt on näha algne söekrohv.

Sisestatud: 16.04.2012.

Mälestise ajalugu


Ka mõisa viinavabrikuna tuntud hoone on 19. sajandil keskel ehitatud mõisa ait-kuivati.

Sisestatud: 13.04.2012.

Kaitsevööndi ulatus


Kaitsevööndi moodustab 50 meetri laiune maa-ala mälestise väliskontuurist.

Sisestatud: 24.04.2012.