Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Toolse linnuse varemed
Mälestise registri number 15951
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Arvel 04.08.1998
Registreeritud 04.08.1998
Mälestise vana number 453
Mälestise liik ehitismälestis

Paikvaatlused(43)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 03.10.19

Menetleja: Lääne-Virumaa nõunik, Mirjam Abel

Märksõna(7)

Ehitised, Ehitiste liigid, Kindlustus, Linnus, Ordulinnus, Ehitusperioodid, Enne 1520.

Mälestise tunnus


Tüüpiline 15.s. keskaegne kaitseehitis. Linnused on Eesti kõige monumentaalsemad ehitusmälestised ja maastikumärgid.

Sisestatud: 21.09.2004.

Mälestise kirjeldus


Kaitse tugines müüridele ja piirkonna looduslikele eeldustele, tsenrtraalkaitsele torni abil ja kastellile tema põhitunnustes.Linnus on piklik O-W- suunaline ehitis, S-küljel kolm tornilaadset eenduvat osa ja NW-nurgas suur rondeel. Maa poolt kaitses seda üks väiksem ja teine suurem vallide ja kraavidega kindlustatud eeslinnus. Ehitati vähemalt viies järgus. Vanim osa on W-fassaadi taga olnud, 15.s. alguses ehitatud piklik 3-korruseline elutorn mõõtmetega 7x20m, selle juurde kuulus ka W-torn, mille nurgakvaadrid on allosas pooles kõrguses faasitud. Torni eraldab ülejäänud S-müürist vuuk. Sellesse majalinnusesse pääses läbi riivpalgiga suletava jalgvärava W-seinas. II ehitusjärgus 15.s. II v. laiendati linnust ja kohandati tulirelvadele. Kujunes välja sise- ja eeshooviga linnus, mis ulatus kuni O-poolseima tornini. Eeshoovi pääses O-müüris paiknenud laiast (2,6m) väravaavast, edasi sisehoovi läbi teravkaarse värava. Sisehoovi N-küljel paiknevatesse ruumidesse viis omaette riivpalgiga suletav värav, mille külgedel olid laskeavad. Müüride kõrgus hoovi pinnast oli 14m, paksus ligi 2m. III ehitusjärgu ehitis on suur 4-nurkne O-poolseim torn, mis on laotud vastu vanema osa O-müüri, ilma seda lõhkumata. Torn oli mõeldud O-poolseima laagerhoovi väravatorniks, ehitati aga varem ja eksisteeris mõnda aega iseseisvana, sest läbikäguväravaid torni S- ja N-seinas sai sulgeda riivpalgiga torni seest. Laagerhoovi mõõtmed on 23,5x25m, tornil 9x10,5m. Seinad on suhteliselt õhukesed 1,2-1,5m. Omaette IV ehitusjärgu moodustab linnuse NW-nurgale rajatud ümmargune suurtükitorn. Tornil oli lahtine platvormkorrus, ülaäärt kroonisid kaitsekäigu sakmed nagu II ehitusjärgu müüridelgi. Samal perioodil kõrgendati müüre ja rajati linnuse N-küljele kaks danskrit. Viimases ehitusjärgus rajati laagerkastellile omane ringmüüriga eeshoov linnuse O-tiivas ning väravatorn selle ees. 17.s. oli linnus veel osaliselt kasutuskõlblik ja kaitsevõimeline. Lõplikult varemeis ilmselt Põhjasõjast alates.

Sisestatud: 21.09.2004.

Mälestise ajalugu


Keskaegsetest linnustest üks noorimaid. Rajati arvat. 1471 sadama kaitseks mereröövlite eest, ehitajaks ordumeister Wolthus v. Herset.
Ehitati vähemalt viies järgus. Vanim osa on W-fassaadi taga olnud, 15.s. alguses ehitatud piklik 3-korruseline elutorn mõõtmetega 7x20m, selle juurde kuulus ka W-torn, mille nurgakvaadrid on allosas pooles kõrguses faasitud.
II ehitusjärgus 15.s. II v. laiendati linnust ja kohandati tulirelvadele.
III ehitusjärgu ehitis on suur 4-nurkne O-poolseim torn, mis on laotud vastu vanema osa O-müüri, ilma seda lõhkumata.
Omaette IV ehitusjärgu moodustab linnuse NW-nurgale rajatud ümmargune suurtükitorn.
Samal perioodil kõrgendati müüre ja rajati linnuse N-küljele kaks danskrit. Viimases ehitusjärgus rajati laagerkastellile omane ringmüüriga eeshoov linnuse O-tiivas ning väravatorn selle ees. 17.s. oli linnus veel osaliselt kasutuskõlblik ja kaitsevõimeline. Lõplikult varemeis ilmselt Põhjasõjast alates.

Sisestatud: 21.09.2004.

Kaitsevööndi ulatus


Vastavalt lisatud plaanile. vt. lisa 1 (2-lehel)

Sisestatud: 01.12.2004.

Aruanded


Nikitjuk, A. & Udam, S. 2008. Toolse linnuse varemed. Kaevand Toolse ordulinnuses. Arheoloogiliste tööde järelevalve aruanne.

Sisestatud: 20.09.2010.

Meedia


-Toolses ootavad kaevetööd
http://www.virumaateataja.ee/270706/esileht/15032131.php

-Toolse linnuses avastati garnisoniruum
http://www.postimees.ee/230706/esileht/siseuudised/210321.php?r

Sisestatud: 14.02.2007.