Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Elamu Pärnus Rüütli t.1A
Mälestise registri number 16704
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Arvel 10.08.1998
Registreeritud 10.08.1998
Mälestise vana number 171
Mälestise liik ehitismälestis
Ehitisregistri ehitis Asutusehoone (103014898)

Paikvaatlused(13)

Seisund: hea

Inspekteerimise kuupäev: 24.03.20

Menetleja: Pärnumaa nõunik, Terje Luure

Märksõna(6)

Ehitised, Ehitiste liigid, Elamu, Eramu, Ehitusperioodid, 1918-1939.

Mälestise tunnus


Funktsionalismi stiilipuhtamaid näiteid Pärnus, mis on projekteeritud tollase linnaarhitekti, Eesti funktsionalismi tippesindaja Olev Siinmaa poolt enda perekonna tarbeks. Hoone on erakordselt põhjalikult väljatöötatud arhitektuuri (planeering, konstruktsioonid, arhitektuursed detailid ja elemendid, fassaadide viimistlus, ruumiline ülesehitus) ja säilinud sisekujundusega (konstruktsioonid, detailid ja elemendid, sh avatäited, sisseehitatud mööbel ja viimistlusmaterjalid).

Sisestatud: 10.11.2006.

Mälestise kirjeldus


Hoone on projekteeritud väiksele, 158 m2, kinnistule. Kahekorruseline tellistest ja raudbetoonist elamu on dünaamilise mahulise liigenduse ning ratsionaalse põhiplaaniga. Krundi täisehitamata ala on kujundatud hoonega konstruktiivselt seotud kivimüüri ja võrkaiaga piiratud eesaiaks. Vastavalt moodsa arhitektuuri esteetikale on hoonel kaunistusteta siledad krohviseinad, mis lõppedes ülal pultkatust varjavate parapettidega moodustavad täisnurkseid pindu. Pindu liigendavad eenduv vöö parapettidel ja aknalaudade all. Otsaseinal on vöö ka akende kohal ja ulatub varikatusteni ning esimesel korrusel edasi külgfassaadidele kuni kolmnurkse trepiaknani. Enamik aknaid on suurte ruutudega, vaid alumise kabineti ja trepi ärkelakendel lisandub horisontaalne jaotus. Välisukse pindade väljatöötlusele sekundeeris art décoliku kujundusega jalgvärav ja keldritrepi aknavõre. Ukseesisel on malemustris plaadistus. Hoone seinad olid algselt piimjalt helekollased, aknaraamid, -plekid ja vihmaveerenn ning –toru rauamenningiga tumepunased, kuid aknaliistud valged. Eesaia alus, torupiirded ja võrk olid helehallid, nagu ka reljeefse krohviga kaetud sokkel.
Omaaegse projekti järgi olid keldrikorrusel majandus- ja tehnoruumid, esimesel korrusel köök ning niššide ja seinakappidega eraldatud eluruum. Teisel korrusel arhitekti tööruum ja magamistoad. Katusekorrusel päevitus- ja pesukuivatuskohad. Hoone ruumilise ülesehituse määrasid nurgale kokkujooksvad tänavajooned, seetõttu on enamik ruume hulknurksed. Ebahariliku vormiga ruumid on mitte ainult horisontaaltasandil vaid ka vertikaaltasandil – elutuba on teistest ruumides 0,3m kõrgemal.
Allkorrusel on kasutatud voolava ruumi põhimõtet, kus kabinet ja söögituba moodustavad vaid nišid elutoa suhtes. Elutuba ilmestab teravnurka lõpetav valgetest kahlitest kamin, mille kohal paikneb nelja klaasuksega heledast puust raamaturiiul. Söögitoa valgustamiseks kasutas O. Siinmaa siseakent, mis kujunduslikult võimaldas sööginišši poole aknalaua ja esiku poole konsoolse kindlasahtli ja kübarariiuli koos kapikese ja nagidega paigaldamist. Söögitoa ja köögi vahele oli paigutatud puhvetkapp koos kaarduva klaasiga pöördalusega. Kööki kavandas O. Siinmaa sisseehitatud mööbli, mis oli ulatuslikult liigutatav. Köögi põrandat kattis algselt graniidimustriline linoleum. Eluruumide põrandad ja trepp on kaetud kalasabamustrilise tammeparketiga.
Ülakorrusel suures magamistoas asub taganurgas valgetest kahlitest kamin-ahi, mille ahjuosa kahlitel on dekoratiivne ornament ja ülal kroon. Korruse teistest tubades kasutas O. Siinmaa võtet, kus sohva oli surutud kappide vahelisse nišši. Efektseim on kabineti raamaturiiul, mis on eri külgedele avatud ja millest eendub ümaralt lauaplaat. Kõikides kappides on riiulite kõrgus muudetav. Suures magamistoas paikneb vannitoa poolsel küljel kolmeukseline riidekapp, põhjaseinas ümarkaarne vaheriiuliga nišš. Korruse trepihallis piirde küljes männipuidust külgede ja tammepuidust kaanega kirst-pink. Korruse sanitaarsõlmes moodustab WC vannitoa seest kumeralt väljalõigatud omaette sissepääsuga ruumi. Vannitoa tagaseinas on ümarkaarne nišš ja laes jääklaasiga katuseaken. Algselt olid WC ja vannitoa põrandad kaetud graniidimustrilise linoleumiga. Eluruumide põrandad on kaetud värvimata männilaudadega.
Teiselt korruselt viib pööningule ja katuseterrassile dekoratiivse kujundusega trepp, mille alune on ette nähtud kapiks.

Sisestatud: 10.11.2006.

Mälestise ajalugu


Abikaasa Katariina Siimanni nimel vormistatud hoone projekti vaatas Pärnu Linnavalitsuse ehituskomisjon läbi 16.01.1931. Kuna Olev Siinmaa kuulus ehituskomisjoni on projekt projekteerija poolt signeerimata. Alusmüürid valmisid 01.07.1931.a ja toorehitus 01.10.1931. Lõplikult viimistletuna valmis hoone 30.03.1933.
O.Siinmaa perekonna valduses oli hoone kuni 1944.a. Pärast sõda asus hoones sanitaar-epidemioloogiajaam, kelle haldusaja vältel säilis hoone eksterjöör ja interjöör peaaegu muutumatul kujul. 1997-2006.a.a hoone konserveeriti ja restaureeriti Mart Kalmu koostatud muinsuskaitse eritingimusi järgides ja Taso Mähari kujunduse alusel.

Sisestatud: 10.11.2006.

Kaitsevööndi ulatus


Hoone paikneb Pärnu vanalinna ja kuurordi muinsuskaitsealal, reg nr 27007. Vastavalt muinsuskaitseseaduse § 25 lg 4 kaitsevööndit ei kehtestata.

Sisestatud: 05.03.2004.

Meedia


- Pärnu linn tänas Siinmaa nimel restauraatoreid
http://www.parnupostimees.ee/101106/esileht/10069126.php

- Ekstravagantne funkvilla
http://www.ekspress.ee/viewdoc/377D1E8794758568C225724C0043BE33

Pärnu Postimees 21.02.2014, Anu Villmanni artikkel "Olev Siinmaa jõuab skulptuurina kodumaja manu"
http://www.parnupostimees.ee/2704166/olev-siinmaa-jouab-skulptuurina-kodumaja-manu

Sisestatud: 29.12.2006.