Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Tool (biidermeier) 19.saj. I pool (puit, tekstiil)
Mälestise registri number 20086
Mälestise tüüp Vallasmälestis
Mälestise liik kunstimälestis
Arvel 25.01.1999
Registreeritud 25.01.1999

Paikvaatlused(2)

Seisund: hea

Paikvaatluse kuupäev: 31.05.16

Menetleja: vallasmälestiste ja muuseumikogude inspektor, Kadri Tael

Märksõna(7)

Kunst, Materjal, Tekstiil, Puit, Objekt, Mööbel, Istemööbel.

Mälestise tunnus


Muinsuskaitse alla võetud kui Leonhard Vene (härra Vene) kogusse kuuluv ajastule iseloomuliku kujundusega mööbliese 19. sajandist.

Sisestatud: 02.03.2007.

Mälestise ajalugu


Muinsuskaitse all alates 1994.a.

Sisestatud: 02.03.2007.

Vallasmälestise kirjeldus


Materjal: puit, vineer, tekstiil, peits.
Tehnika: nikerdatud, tisleritöö, treitud, polsterdatud.
Autor, valmistamise koht: tundmatu mööblitisler
Dateering: 19. sajandi I pool
Mõõtmed: kõrgus ca 91, 5 cm, istme kõrgus 46, 5 cm, istme laius eest 46, 5 cm, tagant ca 37 cm, istme sügavus ca 41 cm
Märgid (meistrimärgid): -
Inskriptsioonid (signatuurid, pühendustekstid, inventariseerimis- tähised, jms.): -
Eritunnused (visuaalsed kahjustused, parandused, defektid): määrdunud, kulunud, seljatoe küljeraami ülaotsas murdekoht, parempoolne ehislõige lahtine, samuti seljatoepulk (otstest katkine)
Täiendavad andmed (esialgne otstarve, komplektsus, eraldatavad elemendid): biidermeierstiilis tool (samasugune kui toolid reg. nr. 20085, 20086, komplektne tugitoolidega reg. nr. 20088-20089),
asub toolide toas,
tüvimahagonivineer, tekstiilkattega kõvapolster
Mõõdistatud ja kirjeldatud juunis 2000 (EKA sisearhitektuuri III kursuse üliõpilane Loreida Hein, juhendaja L. Pärtelpoeg): Tooli ülaosa on veidi kitsam ja asetatud jalgade raami peale. Liitekohta küljeraami peal täiendab palmett-käpake. Seljatoe ülaosa külgvaade on klismosetaoline tahapoole keerduva voluutotsaga, mida katab madal karikakrataoline rosett. Viimase telg on ühtlasi ka teljeks seljatuge täiendavale treitud ja voolitud seljatoepulgale. Seljatoe kinnine osa on lihtsa kumerusega tahapoole ja kaetud tüvimahagoni vineeriga. Seljatoe sirges allosas on kahel pool jalanurkades akantusvoluutfoliaaž, mis lõigatud päris osava skulptuurse liikumisega.. Jalgade küljevaade taotleb sümmeetrilisust, mõlemad jalad on ette- ja tahapoole nn. inglise põlvega, esijalg on pika palmetilõikega voolitud… Põhjapolster on kinnine ja naelutatud tooli külge. Polstri esiserv on vulstiga. Polster koosneb jõhvist, mererohust ja silumisvatist. …kõige peal väga kulunud ja vana triibulinee biidermeierkangas (1840) klassikalise ja ilusa biidermeiermustriga… Toole on 3.
Koostas: Sirje Simson, kunstiajaloolane.

Sisestatud: 07.03.2007.