Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Sikassaare mõisa peahoone
Mälestise registri number 20816
Registreeritud Kinnismälestis
Arvel 23.02.1999
Registreeritud 23.02.1999
Mälestise vana number -
Liigitus ehitismälestis
Ehitisregistri ehitis end.mõisahoone (106000879)

Inspekteerimised(13)

Seisund: halb

Inspekteerimise kuupäev: 05.11.18

Menetleja: Saaremaa nõunik, Keidi Saks

Märksõna(11)

Ehitised, Kompleksid, Mõisakompleks, Elamu, Peahoone, Ehitiste liigid, Elamu, Mõisaelamu, Peahoone, Ehitusperioodid, 1841-1917.

Mälestise tunnus


Algupäraselt säilinud 19. saj. lõpu historitsistlik puidust mõisahoone, mis paistab silma rikkaliku puitdekoori ja arhitektuursete detailide poolest.

Sisestatud: 07.05.2009.

Mälestise kirjeldus


Peahoone on ühekordne keskmise suurusega puithoone. Katust katab väikese kaldega kelpkatus, mis on kaetud eterniitplaatidest ja tsingitud terasplekist katusekattega. Katusel paiknevad väikesed ja kitsad vintskapid. Hoone esifassaadi ühes servas paiknevat peaust ääristavad kaks Saaremaa mõisatele omast dolomiidist lõvifiguuri. Hoone tagakülje keskteljel paikneb suur lahtine rõdu, millest pool on kaetud varikatusega. Katust kannavad 6 neljakandilist profileeritud baaside ja kapiteelidega raidkivisammast. Rõdult laskub lai dolomiittrepp parki. Räästakarniis on kujundatud laia ehisfriisina profileeritud vööde, karniiside ja hammaslõikelise dekooriga, mida hoone nurkadel dekoreerivad pilastrid. Hoone seinad on vooderdatud rõhtlaudvoodriga.

Sisestatud: 07.05.2009.

Mälestise ajalugu


Puidust peahoone pärineb XIX s. IV veerandist või vahetult sajandivahetuselt ning kujutab endast historitsistlikku hoonet.
Lõvifiguurid pärinevad Sikassaare mõisa vanast peahoonest XIX s. I poolest. Hoonet kasutati Nõukogude ajal koondise EPT ametiruumidena.

Sisestatud: 07.05.2009.