Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Ikoon "Ülemdiakon Stefanos", 19.saj. II pool (õli, puit)
Mälestise registri number 21566
Registreeritud Vallasmälestis
Arvel 29.03.1999
Registreeritud 29.03.1999
Mälestise vana number -
Liigitus kunstimälestis

Inspekteerimised(2)

Seisund: avariiline

Inspekteerimise kuupäev: 17.05.17

Menetleja: Tartumaa nõunik, Inga Raudvassar

Märksõna(7)

Kunst, Materjal, Puit, Objekt, Maal, Ikoon, Sakraalmaal.

Mälestise tunnus


Ikoon kuulub iseloomuliku esemena õigeusu kiriku kunstipärandi hulka, olles ühtlasi näidiseks õigeusu ikoonimaalis viimastel sajanditel levinud portreelise maaliviisi kohta.

Sisestatud: 12.03.2007.

Mälestise ajalugu


Kunstimälestisena muinsuskaitse alla võetud 1981. a.

Sisestatud: 07.04.2007.

Vallasmälestise kirjeldus


Materjal: puit.
Tehnika: temperamaal.
Dateering: 19. saj. viimane kolmandik
Mõõtmed: vm. 140 x 54 cm
Eritunnused (visuaalsed kahjustused, parandused, defektid): Ikonostaasi I reas (2).
Täiendavad andmed (esialgne otstarve, komplektsus, eraldatavad elemendid): Ikonostaas on maalitud 1870. aa. valminud kiriku jaoks. Püha Stefanos (Архидиакон Стефан) oli üks seitsmest diakonist, kes I sajandil p. Kr. teenisid Jeruusalemma algkirikus. Lisaks jumalateenistustel kaasateenimisele oli tollaste diakonite ülesandeks ka ristiusu levitamine väljaspool kirikut, millega nad oma elu pidevalt surmaohtu seadsid. Stefanos alustas oma teoloogiaõpinguid juudi rabi juures, kuid jätkas oma usuteed kristlasena. Sellega põhjustas ta sama rabi juures õppivate kaasjüngrite viha, kuna Stefanosel oli kombeks nendega sünagoogis vaidlusse astuda. Kui Stefanos ühel korral koguni sünagoogi auväärsele vanemate kogule väljakutse esitas, ei suudetud seda enam taluda. Rahvahulk viskas ta Jeruusalemma väravate juures pühaduseteotuse eest juudi kombe kohaselt kividega surnuks. Apostlite tegude raamatus pn lõik, kus Paulus nimetab ka enda enne pöördumist olnud Stefanose vere valamise juures ega teinud katset tema päästmiseks (Apt 22, 20). Stefanost nimetatakse Esimärtriks, sest ta oli esimene, kes Kristuse tunnistamise pärast oma elu kaotas. See sündmus leidis aset aastal 34 p. Kr.

Sisestatud: 07.04.2007.