Close help

Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Ikoon "Kristus ristil", 19.saj. II pool (tempera, puit, pronks, email)
Mälestise registri number 22081
Mälestise tüüp Vallasmälestis
Mälestise liik kunstimälestis
Arvel 29.03.1999
Registreeritud 31.03.1999
Mälestise vana number K 196

Paikvaatlused(1)

Seisund: varastatud

Paikvaatluse kuupäev: 01.06.11

Menetleja: Muinsuskaitseameti kunstimälestiste peainspektor, Ülle Jukk

Märksõna(8)

Kunst, Materjal, Puit, Metall, Objekt, Maal, Ikoon, Sakraalmaal.

Mälestise tunnus


Ikoon on näidiseks traditsioonilisest ikoonimaalist. Lisaks sellele on ikoon tähelepanuväärne huvitava ikonograafilise lahenduse poolest.

Sisestatud: 16.03.2005.

Ajalugu


Kunstimälestisena muinsuskaitse all alates 1978. a.
Varastatud 06. 05. 1993. a.

Sisestatud: 16.03.2005.

Vallasmälestise kirjeldus


Materjal: puit, tempera, pronks, email.
Tehnika: temperamaal.
Autor, valmistamise koht: -
Dateering: 19. saj. II pool
Mõõtmed: vm. 42 x 37 cm, risti vm. 38 x 19,5 cm
Täiendavad andmed (esialgne otstarve, komplektsus, eraldatavad elemendid): Ikooni täpsem nimetus on "Kristus ristil koos eestseisjatega" ("Распятие с предстоящими"). Ikooni keskmesse on paigutatud valatud pronksrist, mis on ehitud värviliste emailpanustega. Rist kujundus on tüüpiline - ülal Kristuse käteloominguta kuju, mida kummardavad kaetud kätega inglid. Sündmust tunnistavad Päike ja Kuu on paigutatud risti põikpuu otstele. Risti jalamil on maa sees Aadama kolp ning taamal seisavad Jeruusalemma linna majad. Ikooni ülanurkades on kaks Kristuse hukkamisega seotud stseeni - "Ristilt võtmine" ja "Haudapanek". Mõlemal ikoonil on kujutatud pühakute hulgas Jumalaema, evangelist Johannes, kaks Maarjat, Joosep Arimaatiast ning Nikodeemus. All - kahel pool risti - seisavad maailma eest palujad, kelle hulka kuulub nii Jeesuse kaasaegseid kui ka varakristliku kiriku tegelasi esimestest sajandistest. Ristist vasakul (vaataja poolt) seisavad Jumalaema, Marta, Maarja Magdaleena, püha Nikolai Imetegija, suurmärter püha Jüri. Ristist paremal on kujutatud evangelist Johannest, sõdur Longinust, kolme Kappadookia kirikuisa - pühasid Basileios Suurt, Gregorius Teoloogi ja Johannes Kuldsuurd.

Sisestatud: 16.03.2005.