Close help

Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Ikoon "Jumalaema eestkoste", 19/20.saj. (õli, segatehnika, puit)
Mälestise registri number 22120
Mälestise tüüp Vallasmälestis
Mälestise liik kunstimälestis
Arvel 29.03.1999
Registreeritud 31.03.1999
Mälestise vana number -

Paikvaatlused(1)

Seisund: varastatud

Paikvaatluse kuupäev: 30.05.11

Menetleja: Muinsuskaitseameti kunstimälestiste peainspektor, Ülle Jukk

Märksõna(7)

Kunst, Materjal, Puit, Objekt, Maal, Ikoon, Sakraalmaal.

Mälestise tunnus


Ikoon kuulub iseloomuliku esemena õigeusu kiriku kunstipärandi hulka, olles ühtlasi näidiseks õigeusu ikoonimaalis viimastel sajanditel levinud portreelisest maaliviisist ning ikonograafia minimalistlikust käsitlemisest.

Sisestatud: 23.11.2006.

Ajalugu


Kunstimälestisena muinsuskaitse alla võetud 1998. a. Ese on varastatud 5/6. 10. 1996. a.

Sisestatud: 23.11.2006.

Vallasmälestise kirjeldus


Materjal: õli, puit.
Tehnika: segatehnika, maalitud.
Dateering: 19. - 20. saj. vahetus
Mõõtmed: vm. 34 x 30 cm
Täiendavad andmed (esialgne otstarve, komplektsus, eraldatavad elemendid): ”Jumalaema eestkoste” (”Покров”) ikoonil on kujutatud Konstantinoopoli Blachernose katedraali sisemust, mis on sümboolselt jaotatud taevaseks ja maapealseks osaks. Ülal keskel seisab Jumalaema, hoides kätel kaitselinikut, mille ta laotab üle palvetava Kristuse koguduse. Teda saadavad eestpalujad pühakud ning inglid. Pühakud on äratuntavad - Ristija Johannes, Nikolai Imetegija ning apostlid Peetrus ja Paulus. Kiriku maapealse osa keskmes seisab ambonil hümnilaulja Romanos Melodos – kreeka laulik, kes elas 6. sajandil ja kes sai Blachernose kirikus Jumalaema nägemusest inspiratsiooni paljusalmilise jõuluhümni loomiseks. Romanosest ühel pool seisavad Andrei ja Epifanios, kes näevad nägemust Jumalaema kaitsest. Teisel pool hümnilauljat on kujutatud tolleaegseid Bütsantsi valitsejaid - keiser Leod koos tema kõrval seisva keisrinnaga.

Sisestatud: 23.11.2006.