Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Ikoon "Jumalaema - põlematu põõsas", 19.saj. II pool (õli, puit, messing)
Mälestise registri number 22929
Registreeritud Vallasmälestis
Arvel 23.07.1999
Registreeritud 23.07.1999
Mälestise vana number 307-a
Liigitus kunstimälestis

Inspekteerimised(1)

Seisund: hea

Inspekteerimise kuupäev: 23.08.06

Menetleja: Muinsuskaitseameti nõunik (vallasmälestiste alal), Mare Kask

Märksõna(9)

Kunst, Materjal, Puit, Metall, Objekt, Maal, Tahvelmaal, Ikoon, Sakraalmaal.

Mälestise tunnus


Ikoon kuulub iseloomuliku esemena õigeusu kiriku kunstipärandi hulka, olles ühtlasi näidiseks õigeusu ikoonimaalis viimastel sajanditel levinud portreelise maaliviisi kohta.

Sisestatud: 15.08.2006.

Mälestise ajalugu


Kunstimälestisena muinsuskaitse alla võetud 1999. a.

Sisestatud: 15.08.2006.

Vallasmälestise kirjeldus


Materjal: messing, puit.
Autor, valmistamise koht: -
Dateering: 19. saj. lõpp
Mõõtmed: vm. 20 x 17 cm
Eritunnused (visuaalsed kahjustused, parandused, defektid): Viis ikooni on ühises ristikujulises raamistuses.
Täiendavad andmed (esialgne otstarve, komplektsus, eraldatavad elemendid): Ikoonitüüp ”Jumalaema – Põlematu Põõsas” (Богоматерь – Неопалимая Купина) on inspireeritud 2. Moosese raamatust (2 Ms 3,2), kus Issanda ingel ilmus Moosesele tuleleegis keset kibuvitsapõõsast, mis aga ära ei põlenud. Kirikuisad tõmbasid paralleeli tules põlematu põõsa ning Jumalapoja sündimisel neitsilikkuse säilitanud Jumalaema vahele. Ikoonil on Jumalaema ja Laps paigutatud kahest rombist moodustatud kaheksaharulise tähe keskele (kaheksa on sümboolselt täiuslikkuse arv). Jumalaema rinnal kujutatakse veelkord Kristust, kuid nüüd juba Ülempreestrina. Alumise rombi nurkadesse on paigutatud nelja evangelisti sümbolid, pealmise rombi nurkades kannavad inglifiguurid Jumalaema sümboliseerivaid esemeid. Ikooni nurkadesse on paigutatud Vana Testamendi stseenid, milell on sümboolne seos Jumalaema neitsilikkusega: ülal vasakul ilmub ingel Moosesele põlematus kibuvitsapõõsas, mille taustal kujutatakse Jumalaema Kristuse tähisega (2 Ms 3,2); paremal ülal ilmub Jesajale nägemus Kristus-Immaanuelist (Js 7, 14); all vasakus nurgas seisab Hesekiel suletud värava ees, millest on sisenenud ainuld Issand (Hs 44, 1-2); alla paremal näeb Jaakob oma visiooni taevaredelist ja sellel kõndivatest inglitest (1 Ms 28, 10-16).

Sisestatud: 21.01.2007.