Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Aakre mõisa teenijatemaja
Mälestise registri number 23171
Registreeritud Kinnismälestis
Arvel 27.09.1999
Registreeritud 27.09.1999
Mälestise vana number -
Liigitus ehitismälestis

Inspekteerimised(3)

Seisund: halb

Inspekteerimise kuupäev: 20.12.11

Menetleja: Muinsuskaitseameti restaureerimis- ja arendusosakonna nõunik, Jaan Vali

Märksõna(11)

Ehitised, Kompleksid, Mõisakompleks, Elamu, Teenijatemaja, Ehitiste liigid, Elamu, Mõisaelamu, Teenijatemaja, Ehitusperioodid, 1841-1917.

Mälestise tunnus


20.saj. alguses ehitatud mõisaansamblis asuva kõrvalhoone näide

Sisestatud: 22.02.2005.

Mälestise kirjeldus


Aakre mõisa teenijatemaja(tegel.moonakatemaja ja laut)on pikk kirde-edelasuunaline maakivihoone, millega vahetult liitub segamüüritises laotud laudaosa edelapoolsel otsal.Viimast on korduvalt ümber ehitatud ja parandatud silikaattelliste, betooni jms. materjalidega.Lauda kagupoolse seina toestuseks on lisatud kivist kontraforsid.Eluhoone on kõrgel maakivisoklil, mida seinast eraldab kitsas telliskarniis.Puhasvuukviimistlus, kivivahed täidetud kivikildudega. Avad on vormistatud betoontellistest laotud raamistusega, mida on laiendatud samast kivist kvaadritega, aknapõsed on krohvitud ja valgendatud.Aknad on kõrged, kõrgustpidi kui laiuti jaotatud neljaks osaks peente prossipulkadega.Arvatav algne peauks on kinni müüritud, praeguse ukse ette on tehtud tuulekoda.Teine uks on hoone kirdeotsal, selle ees on kõrge puittrepp varjualusega. Hoone on kellerdatud, keldri sissepääs asub samuti kirdeotsal eraldi ehituses.Hoone edelaseinas asub raidkivi aastaarvuga 1913.Viilkatus, punastest tellistest korstnad.Katusekatteks sindel, selle peal eterniit(tingplaat).

Sisestatud: 22.02.2005.

Mälestise asukoha kirjeldus


Mälestis asub Valga maakonnas, Puka vallas, Aakre külas, Aakre mõisakompleksis.Mõisa pargi ääres asuvast sissesõiduteest paremal, peahoonest ja jääkeldrist umbes 40 m paremal.

Sisestatud: 22.02.2005.

Mälestise ajalugu


Ehitatud-või ümberehitatud 1913.a.

Sisestatud: 22.02.2005.

Kaitsevööndi ulatus


Vastavalt Muinsuskaitseseadusele 50 m hoone välisest kontuurist arvates.

Sisestatud: 22.02.2005.