Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Koikküla mõisa tall-tõllakuur
Mälestise registri number 23269
Registreeritud Kinnismälestis
Arvel 27.09.1999
Registreeritud 06.10.1999
Mälestise vana number -
Liigitus ehitismälestis

Inspekteerimised(2)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 19.06.18

Menetleja: Valgamaa nõunik, Margis Sein

Märksõna(10)

Ehitised, Kompleksid, Mõisakompleks, Kõrvalhoone, Tall-tõllakuur, Ehitiste liigid, Kõrvalhoone, Tall-tõllakuur, Ehitusperioodid, 1841-1917.

Mälestise tunnus


Ajaloolise Koikküla mõisa ansamblisse kuulunud kõrvalhoone.

Sisestatud: 12.09.2018.

Mälestise kirjeldus


1-korruseline, klassitsistlikus võtmes, algselt poolkelpkatusega, osaliselt krohvitud fassaadiga maakividest ja tellistest abihoone. Paikneb Võru - Mõniste - Valga maantee ja Kirbu - Koikküla tee ristis esifassaadiga viimase poole. Avad paiknevad sümmeetriliselt. Avatäited on puidust. Pikliku mahuga hoone esifassaadil oli kuus laia segmentkaarset ukseava ja nende taga avar ulualune. Kaari toetavad talumivööga nelinurksed piilarid. Hoone fassaadid on tahutud maakividest; hoone nurkades ja avade ümbruses ka tellistest, mis on üle krohvitud. Otsafassaadid on ühesuguse lahendusega, poolviilude keskosas on stiliseeritud veneetsia aknad, neist kahel poole segmentkaarsed petikniššid, mille all esimese korruse seinapinnas kaks aknaava. Hoone kõik avad on valges krohviraamistuses. Fassaadidel on muudetud avade paigutust. Esifassaadil on ehitatud kinni kaks äärmist kaarava ning ülejäänute ette on paigutatud kahe poolega laiad uksed. Otsafassaadidel on kaks aknaava asendatud ukseavadega ning samuti on muudetud kõrval paiknevate aknaavade kujundust. Hoone paikneb teederistis, fassaadiga mõisasüdame poole. Üle tee jääb endine mõisa park, teisele poole mõisa kuivati, mis on ehitatud tall-tõllakuuriga samas võtmes.

Sisestatud: 04.06.2013.

Mälestise ajalugu


Esimesed teated mõisast pärinevad 16. sajandist. Peale Põhjasõda vahetas mõis korduvalt omanikke, kuuludes Delwigitele, Brüggenitele, Wulfidele, Mesenkampffidele, Fölkersahmidele ja vahetult enne võõrandamist Fersenitele. Mõisa peahoone ehitati tõenäoliselt 19. sajandi esimese poole keskel või teisel veerandil. Tall-tõllakuuri ehitusaeg langeb tõenäoliselt 19. sajandi keskpaika. 20. sajandil on hoone muudetud avade paigutust fassaadil. Mõisa ajalooline saksakeelne nimetus on Adsel-Koiküll.

Sisestatud: 04.06.2013.