Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Koikküla mõisa kuivati
Mälestise registri number 23270
Registreeritud Kinnismälestis
Arvel 27.09.1999
Registreeritud 06.10.1999
Mälestise vana number -
Liigitus ehitismälestis

Inspekteerimised(5)

Seisund: avariiline

Inspekteerimise kuupäev: 23.04.20

Menetleja: Valgamaa nõunik, Margis Sein

Märksõna(10)

Ehitised, Kompleksid, Mõisakompleks, Kõrvalhoone, Kuivati, Ehitiste liigid, Kõrvalhoone, Kuivati, Ehitusperioodid, 1841-1917.

Mälestise tunnus


Ajaloolise Koikküla mõisa ansamblisse kuulunud kõrvalhoone.

Sisestatud: 12.09.2018.

Mälestise kirjeldus


1-korruseline, klassitsistlikus võtmes, poolkelpkatusega, osaliselt krohvitud fassaadiga maakividest ja tellistest abihoone. Hoone paikneb mõisasüdamest mõnevõrra eemal põllul. Avad paiknevad korrapäraselt. Avatäited on puidust. Hoone fassaadid on laotud tahutud maakividest ja tellistest, mida on kasutatud hoone nurkades ja avade ümbruses. Viimased on kaetud krohviga. Poolviilualusel otsafassaadil on stiliseeritud veneetsia akna motiiv. Selle all krohvipinnal on markeeritud aknaruutudega petik. Hoone kõigi ukse- ja aknaavade kaunistuses on kasutatud krohviraamistust. Otsafassaadi jaotab kaheks lai krohvitud vahevöö. Katust ääristab räästakarniis. Hoone mõisasüdame poolse fassaadi keskele on murtud suurem uksevada. Samuti on muudetud avade paigutust teistel fassaadidel. Kuivati paikneb mõisasüdamest eemal tall-tõllakuurist ida suunas. Mõlema hoone ehitamisel on järgitud sama ehitusstiili. Samas võtmes on lahendatud ka mõisasüdamest lõunas paiknev sepikoda.

Sisestatud: 04.06.2013.

Mälestise ajalugu


Esimesed teated mõisast pärinevad 16. sajandist. Peale Põhjasõda vahetas mõis korduvalt omanikke, kuuludes Delwigitele, Brüggenitele, Wulfidele, Mesenkampffidele, Fölkersahmidele ja vahetult enne võõrandamist Fersenitele. Mõisa peahoone ehitati tõenäoliselt 19. sajandi esimese poole keskel või teisel veerandil. Kuivati ehitusaeg langeb tõenäoliselt 19. sajandi keskpaika. 20. sajandil on hoone fassaadidel muudetud avade paigutust. Mõisa ajalooline saksakeelne nimetus on Adsel-Koiküll.

Sisestatud: 04.06.2013.