Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Koikküla mõisa sepikoda
Mälestise registri number 23272
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Arvel 27.09.1999
Registreeritud 06.10.1999
Mälestise vana number -
Mälestise liik ehitismälestis
Ehitisregistri ehitis Sepikoda (111031047)

Paikvaatlused(2)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 19.06.18

Menetleja: Valgamaa nõunik, Margis Sein

Märksõna(10)

Ehitised, Kompleksid, Mõisakompleks, Kõrvalhoone, Sepikoda, Ehitiste liigid, Kõrvalhoone, Sepikoda, Ehitusperioodid, 1841-1917.

Mälestise tunnus


Ajaloolise Koikküla mõisa ansamblisse kuulunud kõrvalhoone.

Sisestatud: 12.09.2018.

Mälestise kirjeldus


1-korruseline, klassitsistlikus võtmes, algselt poolkelpkatusega, osaliselt krohvitud fassaadiga maakividest ja tellistest abihoone. Hoone paikneb mõisasüdamest mõnevõrra eemal põllul. Avad paiknevad korrapäraselt. Avatäited on puidust. Hoone fassaadid on laotud tahutud maakividest ja tellistest, mida on kasutatud hoone nurkades ja avade ümbruses. Viimased on kaetud krohviga. Poolviilu alusel otsafassaadil on stiliseeritud veneetsia akna motiiv, millest kahele poole jäävad krohvipinnal markeeritud aknaruutudega petikud. Nende all paiknevad kaks aknavada. Hoone küljefassaadil on suur kahepoolse uksega ava, mille kõrval teistega ühtses stiilis aknava. Nii selle kui kõigi teiste ukse- ja aknaavade kaunistuses on kasutatud krohviraamistust. Otsafassaadi jaotab kaheks lai krohvitud vahevöö. Hoone katuseräästas on olnud räästakarniis. Fassaadid on säilinud üsna algupärasel kujul. Otsafassaadil on üks aknaava asendatud ukseavaga. Kuivati paikneb mõisasüdamest eemal Võru - Mõniste - Valga maanteest lõunas. Nii mõisa sepikoja, kuivati kui tall-tõllakuuri ehitamisel on järgitud sama ehitusstiili.

Sisestatud: 04.06.2013.

Mälestise ajalugu


Esimesed teated mõisast pärinevad 16. sajandist. Peale Põhjasõda vahetas mõis korduvalt omanikke, kuuludes Delwigitele, Brüggenitele, Wulfidele, Mesenkampffidele, Fölkersahmidele ja vahetult enne võõrandamist Fersenitele. Mõisa peahoone ehitati tõenäoliselt 19. sajandi esimese poole keskel või teisel veerandil. Kuivati ehitusaeg langeb tõenäoliselt 19. sajandi keskpaika. 20. sajandil on hoone fassaadidel muudetud avade paigutust. Mõisa ajalooline saksakeelne nimetus on Adsel-Koiküll.

Sisestatud: 04.06.2013.