Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Toolamaa mõisa moonakatemaja-tall
Mälestise registri number 23831
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Arvel 16.11.1999
Registreeritud 16.11.1999
Mälestise vana number -
Mälestise liik ehitismälestis

Paikvaatlused(13)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 28.09.17

Menetleja: Muinsuskaitseameti Põlvamaa vaneminspektor, Viktor Lõhmus

Märksõna(13)

Ehitised, Kompleksid, Mõisakompleks, Elamu, Moonakatemaja, Kõrvalhoone, Tall, Ehitiste liigid, Elamu, Mõisaelamu, Moonakatemaja, Ehitusperioodid, 1841-1917.

Mälestise tunnus


Mõisaarhitektuuri tüüpiline näide

Sisestatud: 13.05.2004.

Mälestise kirjeldus


Pikk, ühele frondile ehitatud ühekordne kivihoone. Tall on õhukese krohvikihiga maakiviehitis. Hoonet katab (algselt laastkatendiga) poolkelpkatus, millel poolviilu all kitsas astmeline räästakarniis. Otsaviil laotud tellistest ning krohvitud, siia avanevad ka lakatubade aknad. Hoone esifassaad on aga kogu ulatuses sügavalt taandatud, katuseräästast toetav rõhtpruss toetub krohvitud tellistest 4 ümarsambale.
Järgnev tõllakuuriosa on hilisem. Sellele järgneb elamuosa, mille seinad on krohvitud maakividest, avade külgedel ja karniisis kasutatud ka tellist. Hoonet katab tõllakuurist veidi madalama harjaga poolkelpkatus. Hoone keskteljel on seinapind kergelt taandatud. Seal paiknev uks on ääristatud kahe pilastriga ja kroonitud seinapinnast eenduva kolmnurkfrontooniga.
Moonakatemaja kasutatakse elamuna ja tallide osa abiruumidena.

Sisestatud: 14.05.2004.

Mälestise ajalugu


Toolamaa mõisa moonakatemaja-tall on erinevatest hoonetest koosnev pikk ehitis, mis on ehitatud erinevatel aegadel. Tall pärineb arvatavasti 19. sajandi lõpust ning elamu 19. sajandi keskpaigast.

Sisestatud: 14.05.2004.