Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Vääna mõisa triiphoone aednikumajaga, 19. saj
Mälestise registri number 2713
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Arvel 14.04.1997
Registreeritud 14.04.1997
Mälestise vana number 264
Mälestise liik ehitismälestis

Paikvaatlused(11)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 24.01.19

Menetleja: Harjumaa nõunik, Heli Pappel

Märksõna(13)

Ehitised, Kompleksid, Mõisakompleks, Elamu, Aednikumaja, Kõrvalhoone, Kasvuhoone, Ehitiste liigid, Elamu, Mõisaelamu, Aednikumaja, Ehitusperioodid, 1841-1917.

Mälestise tunnus


Ainulaadse barokkansamblisse kuuluva majandushoone gabariidid.

Sisestatud: 01.06.2007.

Mälestise kirjeldus


Romantiline neogooti stiilis ehitis paikneb peahoonest põhjas, oli üle esiväljaku ja nn pimepargi härrastemajast jälgitav. Triiphoone keskse osa moodustas frontooniga ja teravkaarsete akendega aednikumaja, külgi flankeerisid samasugused, kuid väheldasemad tiibehitised. Praeguseks on triiphoonest säilinud põhjapoolne paemüür, milles loetavad kunagiste küttekollete ja kasvuhoone kandekonstruktsiooni pesade asukohad. Paekivist ja krohvitud aednikumaja W-seinal on jälgitav ka triiphoone kaldseina markeeringujoon. Uue vahelae ehitamisega on teravkaarsed aknad ümber ehitatud (loetavad), seinamaalingud (geomeetrilised, must-sinised) kinni kaetud. I korrusel leidub paeplaatide detaile. Veelgi hilisem on plokkidest juurdeehitus aednikumaja idaküljel.

Sisestatud: 01.06.2007.

Mälestise ajalugu


Vääna mõisa triiphoone koos aednikumajaga ehitati 19. saj., mil mõisa omanikeks v. Stackelbergid. Peale II maailmasõda kohandatud elamuks.

Sisestatud: 01.06.2007.