Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Tiirimetsa koolihoone
Mälestise registri number 27290
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Arvel 07.12.2004
Registreeritud 07.03.2005
Mälestise liik ehitismälestis
Ehitisregistri ehitis Koolimaja (120590424)

Paikvaatlused(6)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 09.09.21

Menetleja: Saaremaa nõunik, Keidi Saks

Märksõna(7)

Ehitised, Ehitiste liigid, Ühiskondlik hoone, Õppehoone, Koolimaja, Ehitusperioodid, 1918-1939.

Mälestise tunnus


Üks väheseid originaalkujul ja detailidega säilinud funktsionalistlikus stiilis koolihooneid Saaremaal.

Sisestatud: 23.03.2005.

Mälestise kirjeldus


Hoonet iseloomustab funktsionalismile omane ratsionaalsus ja mahtude vaba asümmeetriline planeering ning lamekatus Tegemist on kahekordse kivist ja valgete krohvitud seintega hoonega, millel on tüüpiline funktsionalistlik plaani- ja mahuline lahendus ning fassaadikujundus. Kahekordse peakorpuse fassaad on lahendatud tsentraalsümmeetriliselt. Peasissepääsu on rõhutatud kõrgendatud seinaosaga, seinapinna profileeringu, vertikaalse aknaploki ja õhukese varikatusega ukse kohal. Ruudustatud aknad on ühendatud seina tagasiastega üheks lindiks. Algselt ühekordsele tagatiivale on hiljem lisatud teine korrus, mis maja üldilmet ei riku. Kogu hoone katust ääristab kitsas karniis. Algses ehituskehandis on säilinud originaalsed seinapinna sisse paigutatud vihmaveetorud. Koolihoone põhiplaan on L-kujuline : maja ühes tiivas on vastu päikest suunatud klassiruumid ja teises saal-võimla. Koolimajas on säilinud originaalseid sisekujunduselemente. Eriti väärtuslik on klassiruumide vaheline avatav vahesein ja selle liigutamise mehhanism. Keldris võib näha originaalset õhkkütte süsteemi.

Sisestatud: 23.03.2005.

Mälestise asukoha kirjeldus


Tiirimetsa kooli hoone asub Tiirimetsa külas, sõidutee äärest veidi eemal. Hoonet ümbritseval krundil on peasissepääsuni juhtiv põlispuude allee.

Sisestatud: 23.03.2005.

Mälestise ajalugu


Tiirimetsa kool, mis on ehitatud 1936. a. (ins. H. Kann) on üks väheseid algse välisilme ja sisekujundusega funktsionalistlikus stiilis säilinud koolimaju Saaremaal, funktsioneerides koolina kuni 1988. aastani. Hoonel on järjepidevust toetav kasutusfunktsioon, seda kasutab Kodukultuuri Seltsi „Küünal“.

Sisestatud: 23.03.2005.

Kaitsevööndi ulatus


Mälestise kaitsevöönd on tähistatud lisas 1.

Sisestatud: 30.03.2005.