Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Orissaare keskväljak ja Pärna tn puiestee
Mälestise registri number 27299
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Arvel 13.12.2004
Registreeritud 07.03.2005
Mälestise liik ehitismälestis

Paikvaatlused(7)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 06.03.19

Menetleja: Saaremaa nõunik, Keidi Saks

Märksõna(8)

Ehitised, Kompleksid, Keskusekompleks, Maastikuobjekt, Ehitiste liigid, Maastikuobjekt, Ehitusperioodid, 1940-1991.

Mälestise tunnus


Terviklikult säilinud nn stalinistliku planeeringu ja arhitektuuriga aleviku keskuse nõukogude aegne ansambel.

Sisestatud: 31.03.2005.

Mälestise kirjeldus


Tegemist on 1950. aastal Orissaare rajooni halduskeskuseks planeeritud aleviku keskväljaku ansambliga, mis funktsioneerib planeeritud kujul tänaseni. Keskuse rajamisaegset planeeringut ei ole õnnestunud leida. Tegemist on nõukogude aja algaastatele iseloomuliku planeerimisviisi näitega. Tolle aja planeeringutes kasutati klassikalisi kompositsioonireegleid ja kujundati tsentraalsümmeetrilise lahendusega pidulikke paraadväljakute ansambleid, kuhu kuulusid täitevkomitee hoone, kultuurimaja, koolimaja, kaubamaja jms. Planeerimisel valitses stalinistlik esinduslikkuse ja paraadsuse printsiip. Nelinurkse keskväljaku kolm külge on hoonestatud kahekordsete ehitistega, ühelt küljelt möödub aleviku peatänav. Väljakut ääristab regulaarne kõrghaljastus. Keskväljaku keskteljelt algab laiaks puiesteeks planeeritud Pärna tänav, mis on aleviku lõunapooses osas asuva eramute rajooni plaanistruktuuri peatelg. Pärna tänava lai tänavaosa kulgeb kuni Võidu tänavani. Puiestee on alguses laiem, kahe sõiduteega, mille keskel on kaherealine õunapuudega haljasala. Pärna tänava alguse idapoolses küljes kõrghaljastus puudub. Hilisemad planeeringud on osaliselt keskväljaku ansambli algset lahendust aktsepteerinud. Vaid uue kaubanduskeskuse asend ja selle juurde kuuluv parkimisplats ei ole sümmeetrilist hoonestusviisi Pärna tänava ääres järginud.

Sisestatud: 31.03.2005.

Mälestise asukoha kirjeldus


Keskväljaku ansambel asub Orissaare aleviku keskel kujundades oluliselt selle ilmet.

Sisestatud: 31.03.2005.

Mälestise ajalugu


Keskväljak koos selleni viiva pärnaalleega on rajatud 1950. aastal osana Orissaare rajooni halduskeskuse planeeringust. Hilisemate planeeringutega on keskväljaku ja allee algset planeeringut mõnevõrra muutnud, kuid ansambel on säilitanud oma terviklikkuse.

Sisestatud: 16.10.2013.

Kaitsevööndi ulatus


Kaitsevööndi piirid on tähistatud lisas 1.

Sisestatud: 01.04.2005.