Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Kõue-Triigi mõisa park, 18.-20.saj.
Mälestise registri number 2831
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Arvel 14.04.1997
Registreeritud 14.04.1997
Mälestise vana number 273
Mälestise liik ehitismälestis

Paikvaatlused(10)

Seisund: hea

Inspekteerimise kuupäev: 02.06.20

Menetleja: Harjumaa nõunik, Ly Renter

Märksõna(11)

Ehitised, Kompleksid, Mõisakompleks, Maastikuobjekt, Park, Ehitiste liigid, Maastikuobjekt, Park, Ehitusperioodid, 1711-1840, 1841-1917.

Mälestise tunnus


Vanimaid mõisaansambleid Harjumaal. Ajastu stiilitüüpiline mõisakompleksi ümbritsev tagasihoidlik park.

Sisestatud: 06.05.2004.

Mälestise kirjeldus


Tänaseks tagasihoidlik keskmise suurusega vabakujunduslik mõisapark. Peale kinnikasvavate tiikide mõisahoone tagaosas, on praeguseks siiski aimatavad veel ka mitmed pargikujundus elemendid – traditsiooniline ringteega piiratud muruväljak, sissesõiduallee ja mõned põlispuuderühmad kõrvalhoonete ümbruses. Mõisa rohtaed, mis asus peahoonest edelas ja mida ümbritses paekivist müür on peaaegu hävinud.
Pargi taimestik on liigivaene. Valdavalt kasvavad siin harilikud vahtrad, saared, pärnad, jalakad ja mõned üksikud suured hõberemmelgad. Pargi tagaosas on võimust võtnud katkujuur, mille suuremad eksemplarid on ligi 2 meetri kõrgused.

Sisestatud: 06.05.2004.

Mälestise ajalugu


Mõisansambli ringteega barokne klassikaline auhoov on väljakujunenud juba 18.s. I poolel Umbes samal ajal istutati tavaliselt ka puiestee. Rohtaed rajati veidi hiljem. Suuremad istutused ja pargirajatised pärinevad siiski 19 saj. esimesest poolest, klassitismiaja ümberehitusperioodist. Sellele võib leida kinnitust ka 1837 aasta jooniselt, kus on kujutatud mitmeid pargiarhitektuurile iseloomulikke elemente nagu dekoratiivsed puit- ja maakiviaiad. Peahoone ümber kasvasid üksikud suuremad puud, jättes vaated hoonele avatuks. Kaevu kohal asuv paviljon ja kellatorn on tänaseks hävinud. Praegu kõrvalhooneid ümbritsevad puud ja põõsarühmad on istutatud veelgi hiljem.

Sisestatud: 06.05.2004.