Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Ikoon "Püha Jüri ratsul", K.Korovaikov, 20.saj.algus (õli, plekk)
Mälestise registri number 28833
Registreeritud Vallasmälestis
Arvel 17.09.2008
Registreeritud 26.06.2009
Mälestise vana number K 1284
Liigitus kunstimälestis

Inspekteerimised(1)

Seisund: hea

Inspekteerimise kuupäev: 27.11.13

Menetleja: TKVA peaspetsialist, Viive Leitsar

Märksõna(6)

Kunst, Materjal, Puit, Objekt, Maal, Ikoon.

Mälestise tunnus


Ikoon on näide 20. saj. alguse juugendstiilist mõjutatud signeeritud ikoonimaalist.

Sisestatud: 13.10.2008.

Mälestise ajalugu


Muinsuskaitse all alates 2009

Sisestatud: 17.12.2009.

Vallasmälestise kirjeldus


Materjal: puit, õli.
Tehnika: õlimaal.
Autor, valmistamise koht: K. Korovaikov
Dateering: 20. sajandi algus
Mõõtmed: 197 x 117 cm
Märgid (meistrimärgid): -
Inskriptsioonid (signatuurid, pühendustekstid, inventariseerimis- tähised, jms.): Ikooni alumises vasakus servas on signatuur: "K. Koровайков".
Eritunnused (visuaalsed kahjustused, parandused, defektid): -
Täiendavad andmed (esialgne otstarve, komplektsus, eraldatavad elemendid): Ikoonil kujutatud Püha Jüri (Georgios) (св. влмчк. Георгий) sündis 2. sajandil kristlaste peres. Ta esindab kristlikus traditsioonis headuse võitu kurjuse üle. Ikoonil kujutatud süžee illustreerib legendi sellest, kuidas Lüüdias Selena linna lähistel asuvas soos elanud lohe laastas ümbruskonna maid. Et lohe südant pehmendada, ohverdati talle inimesi, määrates ohvreid kindlaks liisu heitmise teel. Kord langes liisk kuningatütar Cleodolina peale. Neiu riietati pruudirõivaisse ja viidi sohu lohe ohvriks. Sealt mööda ratsutanud püha Jüri asus Kristuse nimel printsessile appi. Tal õnnestus lohe alistada. Pealt vaadanud kuningas ja tema rahvas pöördusid selle ime mõjul ristiusku. Lohe hukkamine sümboliseerib laiemas mõttes kristluse võitu paganluse üle. Pilvedest, mis sümboliseerivad taevast dimensiooni, saadab Kristus sündivale oma õnnistuse. Püha Jüri jätkas aga oma teekonda Palestiinasse, kus ta astus välja kuningas Diocletianuse edikti vastu, millega kiusati taga kristlasi. Ta võeti kinni ja teda piinati, kuid imelisel moel ei saanud ta viga. Lõpuks hukati ta pea maha raiumise teel.
Ikoon paikneb kappraamistuses.
Koostas: Külli Erikson, kunstiajaloolane

Sisestatud: 13.10.2008.