Close help

Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Kulla leerimaja
Mälestise registri number 30355
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Mälestise liik ehitismälestis
Arvel 26.03.2014
Registreeritud 04.06.2015
X-koordinaat 584010.00
Y-koordinaat 6446939.00
Ava kaardil

Paikvaatlused(9)

Seisund: hea

Paikvaatluse kuupäev: 11.08.21

Menetleja: Restaureerimisnõunik, Dan Lukas

Mälestise tunnus


1. Ajalooline leerimaja, mis esindab Viljandimaale iseloomulikku historitsistlikku tellisarhitektuuri.
2. Algse mahu ja väliskujundusega tellisehitis, millel on säilinud ajalooline välisilme.

Sisestatud: 18.02.2015.

Mälestise kirjeldus


Väljaehitatud katusekorrusega, historitsistlikus stiilis, viilaktusega punasest tellisest leerimaja. Paikneb Halliste ja Abja-Paluoja vahelisel teelõigul, paralleelselt maanteega. Avad paiknevad korrapäraselt. Avatäited on puidust. Peasissepääs hoonesse paikneb otsafassaadil. Selle ees on puitdekooriga avatud eeskoda. Sarnase kujundusega eeskoda asus ka hoone tänavapoolse fassaadi servas. Fassaade ilmestavad tellisfriisid hoone räästas ja otsaviiludel. Hoone hooviküljel on kaks eenduvat tellisest sissekäiku, millest üks viib keldrisse ja teine esimese korruse väikesesse saali. Otsafassaadil paiknev peasissepääs viib väikesesse esikusse, kust saab minna otse mööda metallist treppi teisele korrusele. Esiku vasakus nurgas on käimla, edasi vasakule väike saaliruum, mille kaudu saab kahte tagapool asuvasse väiksemasse ruumi. Esikust paremale jääb suur saal, mille paremalt küljelt pääseb hoone keskel olevasse väikesesse ruumi, saali vasakust otsast aga puitdekooriga trepikoja esikusse, millest vasakut kätt jääb pisike abiruum. Esimest korrust on nõukogude perioodil korduvalt remonditud. Hoone vastas, teisel pool teed, on endise Halliste kihelkonnakooli mälestusmärk. Hoone taga ühtib krundi piir Halliste kiriku pargiga.

Sisestatud: 18.02.2015.

Mälestise ajalugu


Halliste kiriku koguduse jaoks ehitatud leerimaja valmis 1902. aastal. 1930. aastatel kolis ruumidesse Pornuse 6-klassiline algkool ning õppeasutusena oli hoone kasutuses kuni 1990. aastate keskpaigani. Hoone kuulub Halliste kogudusele ning on seisnud 1990. aastate keskpaigast kasutuseta.

Sisestatud: 18.02.2015.

Kaitsevööndi ulatus


Kaitsevööndi ulatus on vastavalt lisas toodud kaardile

Sisestatud: 17.06.2015.