Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Seinalühter, 17.saj. I pool (vask)
Mälestise registri number 3511
Registreeritud Vallasmälestis
Arvel 30.04.1997
Registreeritud 30.04.1997
Mälestise vana number 108-k
Liigitus kunstimälestis

Inspekteerimised(6)

Seisund: hea

Inspekteerimise kuupäev: 15.09.16

Inspektor: Muinsuskaitseameti vallasmälestiste nõunik, Kadri Tael

Märksõna(6)

Kunst, Materjal, Metall, Objekt, Valgusti, Seinavalgusti.

Mälestise tunnus


Eesti kirikuis esinenud tüüpiline seinavalgusti renessansiajast. Praeguseks on neid siiski vähe säilinud.

Sisestatud: 02.11.2004.

Mälestise ajalugu


Kaitse all 1983.a.

Sisestatud: 02.11.2004.

Vallasmälestise kirjeldus


Materjal: messingplekk, vaskplekk.
Tehnika: kohrutatud.
Autor, valmistamise koht: -
Dateering: 17. saj. I pool
Mõõtmed: Üldh – umb. 45 cm, l- 100 cm, sügavus (kaugus seinast) 57 cm. Seinaplaadi d- 29,5 cm. Peahaara taldriku d- 25,5 cm, h- 6,5 cm. Külghaarade taldrikute d- 21,5 cm, h- 5 cm
Märgid (meistrimärgid): -
Inskriptsioonid (signatuurid, pühendustekstid, inventariseerimis- tähised, jms.): -
Eritunnused (visuaalsed kahjustused, parandused, defektid): Lagunenud tükkideks. Seinataldriku välisrant murenenud katki.
Täiendavad andmed (esialgne otstarve, komplektsus, eraldatavad elemendid): Renessanss-stiilis kolme tulega messingplekist seinalühtri vorm koosneb kohrutatud seinaplaadist-taldrikust, mille keskele kinnitub vertikaalse nurga all ja ümaralt väljapoole tõusev vaskplekist kokkukeeratud tüveshaar, mille külge kinnituvad teine teisele poole klambrisse voluutjaks painutatud lisahaarad. Peahaar on liigendatud kolme vurrmuhviga, millede vahele jääb joon- ja poolkaarpunstliga pealelöödud geomeetriline pindornament. Sarnase faktuurmustriga on kaunistatud ka külghaarad. Kohrutatud taldrikud on kaunistatud täppidest ja poolkaartest koostatud mustritest ja ühest madalreljeefsest munavöödist. Keskseks on aga uurendatud kontuuriga väänornament. Sarnase pinnadekooriga on ka seinataldrik, kuid väänornamendi sisse on liidetud sõõrid lilleõitest- tulp, granaatõunaõis, ristikheinaõis-nupp ja rosett.
Dateering tuleneb stiilikriitikast. Selliseid seinalühtreid leidub teisteski Eesti kirikutes: Kuusalu, Tallinna Pühavaimu ja Mihkli kirikus jm., kuid igaüks on neist erinevate proportsioonide ja pinnafaktuuriga.
Koostas: Liivika Krigoltoi, kunstiteadlane

Sisestatud: 20.04.2009.