Close help

Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Tartu Rahumäe kalmistu
Mälestise registri number 4310
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Mälestise liik ajaloomälestis
Arvel 23.05.1997
Registreeritud 23.05.1997
X-koordinaat 662247.35
Y-koordinaat 6474406.33
Mälestise vana number -
Ava kaardil

Paikvaatlused(5)

Seisund: rahuldav

Paikvaatluse kuupäev: 07.11.23

Menetleja: Tartu Linnavalitsuse Muinsuskaitse Peaspetsialist, Brita Karin Arnover

Mälestise tunnus


Iseloomulik näide 20. sajandi algul rajatud regulaarse planeeringuga ja rohke kõrghaljastusega kalmistust, mille laienduste rajamisel on kasutatud erinevaid kujundusvõtteid. Kalmistu vanema, traditsioonilise regulaarse teestikuga osale on liidetud juurde uuemad, kaasaegse kujundusega kalmistuosad, sealhulgas on rajatud krematooriumihoone ja urnimatuste plats. Jälgitavate piiridega, järjepidevalt hooldatud kalmistu peegeldab suurepäraselt hauakujunduse erinevaid etappe ja kohalikku kalmistukultuuri, andes ülevaate nii metalli- kui kivitöö meistrite töödest hauatähiste valmistamisel. Alates 20. sajandi algusest pärinevad hauad ja hauatähised omavad kultuuriajaloolist, kunstilist ja miljöölist väärtust.

Sisestatud: 06.01.2011.

Kirjeldus


Kalmistu keskosas paikneb 1996. aastal ehitatud leinamaja-krematooriumihoone (arhitekt Ott Ojamaa) ja urnimatuseplats (autor Sulev Nurme). Krematsiooniahi töötab maagaasil. Hoone sissepääsu markeerib betoonpostidel musta viimistlusega varjualune, mis ulatub osaliselt heleda saaliploki kohale. Kontoriruumid ja tehniline osa on lahendatud ühtses plokis.
Kalmistul paikneb puidust kontorihoone, mis on ehitatud 1910. aastal. Kalmistu idapoolses osas regulaarse teestikuga rajatud vanem osa. Krematooriumist lõunasse jääb urnimatuste plats. Kalmistu uuema, läänepoolse osa kujunduses on kasutatud ridamisi istutatud elupuuhekke, kus hauaplatsid jäävad elupuuhekkide vahele. Luunja valla territooriumil asuv uus laiendus jääb kalmistu idaküljele, ka see osa on lahendatud regulaarse planeeringuga, kus maa-ala on eraldatud ridamisi istutatud alleedega.

Sisestatud: 06.01.2011.

Asukoha kirjeldus


Tartu Rahumäe kalmistu asub linna piiril, Jaama tänava ääres, endisel Anne mõisa maal.

Sisestatud: 01.10.2018.

Ajalugu


Rajati 20. sajandi algul Peetri koguduse kalmistuna.

Sisestatud: 01.10.2018.

Kaitsevööndi ulatus


Lisa 1 mälestise asukoha skeem ja kaitsevööndi piir.
Kuna mälestiseks tunnistamise õigusaktis ei ole kaitsevööndit eraldi kehtestatud on kalmistu kaitsevööndiks 50 m laiune maa-ala mälestise väliskontuurist või piirist arvates.

Sisestatud: 06.01.2011.