Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Ikoon "Püha Paraskeva" ikonostaasil, 19.saj. (õli, puit, messingkate kullatud, klaaspärlid)
Mälestise registri number 5407
Registreeritud Vallasmälestis
Arvel 13.06.1997
Registreeritud 13.06.1997
Mälestise vana number 985-11
Liigitus kunstimälestis

Inspekteerimised(1)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 17.08.04

Menetleja: Muinsuskaitseameti nõunik (vallasmälestiste alal), Mare Kask

Märksõna(9)

Kunst, Materjal, Puit, Metall, Objekt, Maal, Tahvelmaal, Ikoon, Sakraalmaal.

Mälestise tunnus


Ikoon on näidiseks vene õigeusu ikoonimaalis viimastel sajanditel levinud katoliikliku kunsti poolt mõjutatud maalistiilist. Käesoleva ikonostaasi meistri käekirja iseloomustavad kujutatud isikute ümarapõsised, sametiste näojoontega palged, mille ilmeist kiirgab malbet rahu. Ikooni kate on tähelepanuväärne seoses rikkaliku kaunistuse ja lisadetailide kasutamise poolest.

Sisestatud: 23.06.2004.

Mälestise ajalugu


Kunstimälestisena muinsuskaitse all alates 1973. a.

Sisestatud: 23.06.2004.

Vallasmälestise kirjeldus


Materjal: õli, messing, puit, pärlid.
Tehnika: õlimaal.
Autor, valmistamise koht: -
Dateering: 19. saj.
Mõõtmed: vm. 65 x 53 cm
Märgid (meistrimärgid): -
Inskriptsioonid (signatuurid, pühendustekstid, inventariseerimis- tähised, jms.): -
Eritunnused (visuaalsed kahjustused, parandused, defektid): Ikonostaasi I reas (5)
Täiendavad andmed (esialgne otstarve, komplektsus, eraldatavad elemendid): Paraskeva Pjatnitsa on naismärter, kes elas legendi kohaselt II sajandil keiser Antonius Piuse aegses Roomas. Selle naismärtri juures on iseloomulik tema võrdkujulisus – ta sümboliseerib kõiki naismärtreid. Nimi “Paraskeva” tähendab kreeka k. “ettevalmistuspäeva”, “reedet”, viidates sellega Suurele Reedele, mil Kristus risti löödi. Lisanimi “Pjatnitsa” tähendab vene k. sedasama. Keskaegsel Venemaal, eriti 14. saj. Novgorodis oli Paraskeva hinnatud kui kodutööde ja nende eest vastutavate naiste kaitsepühak, aga ka reedese päeva kui kauplemise ja kohtupidamise päeva nimipühak. Käesoleval ikoonil hoiab pühak paremas käes tõstetud õlipuuoksa kui võidu sümbolit – Paraskeva küll hukati evangeeliumi kuulutamise eest, kuid väidetavalt pöördus keiser ise hiljem ristiusku. Vasakus käes hoiab naismärter tavaliselt rulli keeratud paberit usutunnistusega viitena asjaolule, et ta püsis usus lõpuni kindel. Pühaku peakate on kaunistatud klaaspärlitega, kaelas on tal hõbeketid ja rinnaehted. Põhikujutist ümbritseb 12 väikest stseeni pühaku elust (alustades ülalt vasakust nurgast): "P. Paraskeva sündimine", "P. Paraskeva altari ees palvetamas", "Valitseja andmas käsku kristlaste tagakiusamiseks", ""P. Paraskeva veenab keisrit kristlaste piinamisest loobuma", "P. Paraskeva annab vaestele ande", "P. Paraskeva heidetakse vangikongi", "P. Paraskevat piinatakse ristil ning piitsutatakse", "P. Paraskevale ilmuvad Issanda inglid", "P. Paraskeva purustab iidolid", "P. Paraskeva palvetab kambris Jumala poole", "P. Paraskeva ilmub kirikuteel inimestele", "P. Paraskeva pea maharaiumine". Ikooni kullatud messingkate on kaunistatud panustena lisatud keerubi kujutisega (ülal) ja lillornamendiga (all).
Koostas: Külli Erikson, kunstiajaloolane

Sisestatud: 05.11.2008.