Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Ikoon "Prohvet Taniel ja apostel Toomas" ikonostaasil, 19.saj. lõpp (õli, puit)
Mälestise registri number 5431
Mälestise tüüp Vallasmälestis
Arvel 13.06.1997
Registreeritud 13.06.1997
Mälestise vana number 985-35
Mälestise liik kunstimälestis

Paikvaatlused(2)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 27.06.19

Menetleja: Kunstipärandi nõunik, Grete Nilp

Märksõna(8)

Kunst, Materjal, Puit, Objekt, Maal, Tahvelmaal, Ikoon, Sakraalmaal.

Mälestise tunnus


Ikoon on näidiseks vene õigeusu ikoonimaalis viimastel sajanditel levinud katoliikliku kunsti poolt mõjutatud maalistiilist.

Sisestatud: 20.07.2004.

Mälestise ajalugu


Kunstimälestisena muinsuskaitse all alates 1973. a.

Sisestatud: 20.07.2004.

Vallasmälestise kirjeldus


Materjal: õli, puit.
Tehnika: õlimaal.
Autor, valmistamise koht: -
Dateering: 19. saj. lõpp
Mõõtmed: vm. 73 x 31 cm
Märgid (meistrimärgid): -
Inskriptsioonid (signatuurid, pühendustekstid, inventariseerimis- tähised, jms.): -
Eritunnused (visuaalsed kahjustused, parandused, defektid): Ikonostaasi III reas (10).
Täiendavad andmed (esialgne otstarve, komplektsus, eraldatavad elemendid): Ülemises ikooniosas on kujutatud prohvet Taaniel. Prohvet Taanieli raamat asetatakse Vanas Testamendis nelja suure prohvetiraamatu hulka ja on uurijate arvates kirjutatud umbes 2. sajandil e. Kr. Raamatus kajastatud sündmused on aga arvatavasti aset leidnud hoopis 6. sajandil e. Kr. Taanieli raamat kuulub apokalüptiliste kirjutiste hulka (ilmutusraamat), mille poole pöördutakse rahututel aegadel ja mis peab sisendama Jumalale ustavatesse inimestesse lootust ja kindlustunnet. Taanieli raamatu tuntuimad lood on sellest, kuidas Paabeli vangipõlves kuningas Nebukadnetsari õukonda sattunud Taaniel seletab kuninga unenägusid. Samas keeldub Taaniel aga kummardamast ebajumalaid ja heidetakse selle eest karistuseks koos kolme kaaslasega tulisesse ahju. Tuntud on ka Taanieli heitmine lõvikoopasse. Prohveti tunnusena hoiab pühak käes kirjarulli. Ikooni allosas kujutatakse apostel Toomast. Toomas oli üks Jeesuse kaheteistkümnest apostlist, keda hüüti ka Kaksikuks. Sageli nimetatakse Toomast ka Uskmatuks Toomaks, kuna ta ei uskunud Kristuse ülestõusmist kaaslaste juttude põhjal, vaid tahtis Jeesust oma silmaga näha ja käega katsuda. Kui siis jüngrid kaheksa päeva hiljem jälle koos olid, tuli Jeesus taas nende juurde, käskis Toomal käe panna oma küljehaava sisse ning ütles talle “Ära ole uskmatu, ole usklik!”. Nüüd jäi Toomas teda uskuma (Jh 20, 24-29). Käes on Toomal tema hukkamise sümbol - rist. Koostas: Külli Erikson, kunstiajaloolane

Sisestatud: 06.11.2008.