Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Uudeküla kalmistu
Mälestise registri number 5787
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Arvel 25.06.1997
Registreeritud 25.06.1997
Mälestise vana number -
Mälestise liik ajaloomälestis

Paikvaatlused(5)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 01.11.18

Menetleja: Lääne-Virumaa nõunik, Mirjam Abel

Mälestise tunnus


20. saj alguset pärinev, kivist ja metallist hauatähistega külakalmistu silmapaistev näide.
Uudeküla kalmistu peegeldab Uudeküla küla kultuuri- ja ajalugu ning on kohaliku kalmistukultuuri arengu suurepäraseks näiteks, sisaldades hauakujunduse eri etappe ja andes ülevaate nii metalli- kui kivitöö meistrite tööst.

Sisestatud: 08.10.2007.

Mälestise kirjeldus


Kalmistu asub ühelt poolt avatud maastikul, teiselt poolt kuusemetsaga piiritletud alal. Surnuaed on ümbritsetud lõhatud maakividest müüriga. Väravapostid on laotud hiljem silikaattellistest. Kalmistu vanem osa jääb müüriga piiratud ala sisse. Tee moodustab surnuaia keskele ruudu, mille sees ja äärtel paiknevad hauaplatsid. Uuemasse osasse, mis asub põhja pool viib pöördvärav.

Sisestatud: 08.10.2007.

Mälestise ajalugu


Kuna Uudeküla asub Amblast 20 km kaugusel ning vanal ajal oli see jalgsi ja ka hobustega liikumiseks pikk vahemaa, siis see asjaolu ajendaski talumees Jaan Uudekülli küla surnuaeda asutama. Politsei Peavalitsus andis 1909.a. vastava loa. Ambla kirikuõpetajale praost Wilbergile see plaan ei meeldinud ja ta kuulutas surnuaia asutaja jumalavallatuks inimeseks. Esimesena maeti 400 ruutsülla suuruse surnuaia keskele Jaani isa Karel Uudeküll 1912. aastal. Uudeküla surnuaed oli ainuke küla surnuaed kihelkonnas. Tänaseks on surnuaia pinda laiendatud teist samapalju ja sinna maetakse lahkunuid ka Tamsalu linnast ja ümberkaudsetest küladest. (Uudeküla kodulehekülg http://www.zone.ee/uudekyla/ seisuga 20.02.2007)

Sisestatud: 08.10.2007.