Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Reljeef, Pompeji, II-I saj. eKr (Itaalia marmor)
Mälestise registri number 6073
Registreeritud Vallasmälestis
Arvel 11.08.1997
Registreeritud 11.08.1997
Mälestise vana number 1141
Liigitus kunstimälestis

Inspekteerimised(2)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 26.08.16

Inspektor: Vallasmälestiste inspektor, Kadri Tael

Märksõna(6)

Kunst, Materjal, Kivi, Objekt, Skulptuur, Reljeef.

Mälestise tunnus


Muinsuskaitse alla võetud kui kultuurilooväärtuslik ajastule iseloomuliku kunstilise kujundusega raidplastikateos. Mälestis moodustab osa ajaloolisest Vigala mõisa kunstikogust.

Sisestatud: 23.08.2016.

Mälestise kirjeldus


Reljeef on säilinud tervikuna. Arhitektuurne osa on tagasihoidlik, plaadi ülaosa kaunistab kolmnurkne frontoon, millel võib aimata akroteeri. Figuurid on paigutatud lihtsa lameda raamiga piiratud süvendisse. Vasakul istub pidulikus poosis naine, treitud jalgadega järil, ulatades käe tema ees seisvale toogas mehele.

Leinakivi kui antiikse leinakunsti meeliskaanon kujutab lahkunu hüvastijättu: mees tuleb viimast korda puudutama kätt oma kaasal, kes peab varsti Styxi ületama ja varjude riiki astuma.

Vana-Vigala mõisa peahoone vestibüüli seina müüritud marmoreljeef on tugevasti kulunud, kaotanud näojoonte ja rüü voltide selguse. Figuuride harmooniline paiguts suudab siiski jätta mulje suursugusest rahust.

Sisestatud: 21.02.2012.

Mälestise ajalugu


Vana-Vigala mõisast pärit Berend Johann Friedrich von Üxküll tõi oma Itaalia reisilt (1827. a) kaasa kaks marmorreljeefi, mis tõenäoliselt pärinevad Pompejist. Reljeefi valmimis ajaks arvatakse I sajandi algust enne saatuslikku Vesuuvi purset, mis 79. aastal Pompeji linna hävitas ning ühtlasi linna konserveeris kuni aardeotsijate ja arheoloogide tulekuni.
Vana-Vigala mõisa peahoone vestibüülis paiknevad reljeefid viidi 1963.a Tallinna mõneks kuuks, kus need puhastati ja eksponeeriti näitusel "Lääne-Euroopa realistlik kunst".

Sisestatud: 21.02.2012.

Vallasmälestise kirjeldus


Materjal: valge marmor.
Autor, valmistamise koht: Pompeji
Dateering: II -I saj eKr
Mõõtmed: 60 x 35,5 cm

Sisestatud: 21.02.2012.