Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Reljeef, Pompeji, I saj. eKr (Itaalia marmor)
Mälestise registri number 6074
Mälestise tüüp Vallasmälestis
Arvel 11.08.1997
Registreeritud 11.08.1997
Mälestise vana number 1142
Mälestise liik kunstimälestis

Paikvaatlused(2)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 26.08.16

Menetleja: vallasmälestiste ja muuseumikogude inspektor, Kadri Tael

Märksõna(6)

Kunst, Materjal, Kivi, Objekt, Skulptuur, Reljeef.

Mälestise tunnus


Muinsuskaitse alla võetud kui kultuurilooväärtuslik ajastule iseloomuliku kunstilise kujundusega raidplastikateos. Mälestis moodustab osa ajaloolisest Vigala mõisa kunstikogust.

Sisestatud: 23.08.2016.

Mälestise kirjeldus


Reljeef ei ole säilinud tervikuna. Arhitektuurimotiivide poolest on huvitav katkendina säilinud reljeef mehe ja poisikesega, kes seisavad templi stülobaadil ja on olnud ümbritsetud kahest korintose sambast. Vigasel steelil on näha vaataja poole pöörduv mees, teda saatev poisike on aga sirutanud käe vasakule.

Leinakivi kui antiikse leinakunsti meeliskaanon kujutab lahkunu hüvastijättu, reljeefil on kujutatud toogasse rõivastatud meest, kes seisab lahkumisvalusse tardunult kõrvuti pojaga templi stülobaadil.

Vana-Vigala mõisa peahoone vestibüüli seina müüritud marmoreljeef on tugevasti kulunud ning mõlemal figuuril puuduvad pead.

Sisestatud: 17.02.2012.

Mälestise ajalugu


Vana-Vigala mõisast pärit Berend Johann Friedrich von Üxküll tõi oma Itaalia reisilt (1827. a) kaasa kaks marmorreljeefi, mis tõenäoliselt pärinevad Pompejist. Reljeefi valmimis ajaks arvatakse I sajandi algust enne saatuslikku Vesuuvi purset, mis 79. aastal Pompeji linna hävitas ning ühtlasi linna konserveeris kuni aardeotsijate ja arheoloogide tulekuni.
Vana-Vigala mõisa peahoone vestibüülis paiknevad reljeefid viidi 1963.a Tallinna mõneks kuuks, kus need puhastati ja eksponeeriti näitusel "Lääne-Euroopa realistlik kunst".

Sisestatud: 17.02.2012.

Vallasmälestise kirjeldus


Materjal: valge marmor.
Autor, valmistamise koht: Pompeji
Dateering: I saj. eKr
Mõõtmed: 58 x 37,5 cm

Sisestatud: 21.02.2012.