Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Elamu Tartus J.Kuperjanovi 54, 1902.a.
Mälestise registri number 7009
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Arvel 16.09.1997
Registreeritud 16.09.1997
Mälestise vana number -
Mälestise liik ehitismälestis

Paikvaatlused(6)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 12.11.19

Menetleja: Tartu Linnavalitsus, Egle Tamm

Märksõna(6)

Ehitised, Ehitiste liigid, Elamu, Korterelamu, Ehitusperioodid, 1841-1917.

Mälestise tunnus


1903. a. ehitatud hoone on iseloomulik näide historitsistlikust korterelamust, mis kuulub stiililiselt ühtsesse ansamblisse kõrvalasuvate hoonetega.

Sisestatud: 04.09.2008.

Mälestise kirjeldus


1903.a. ehitatud kahekordne kivist plekk-katusega historitsistlik elamu, milles asus kaks kivitreppi. Projekti koostas krundi omanik J. Teas ise. Kavandati kahekordne mansardkatusega maja. Trepikoda eendus üldisest hooneosast, tasakaaluks eendus ka vastasküljel asuv ala suurema aknaga. Eenduvad osad markeeriti rustikamotiividega, mis teisel korrusel lähevad üle liseenideks. Esimese korruse aknad ja uks on kaarsillusega. Mõlema korruse akende all kulgeb hammaslõikeline friis. Rosettide ja profileeritud servadega tahveldisega ukse kohal asub juugendliku väänleva taimornamendiga metalletik, hoone keskel konsoolidele toetuv metallrõdu. Trepikoja kohal kõrgub kolmnurkviil keskse ümaraknaga. Uue plaani kohaselt kavandati trepikoja lõpetus tornikesena, kuid trepikoda ehitati siiski esialgselt plaanitud kolmnurkviiluga. Hoone tagaküljel paiknes puust veranda ning trepp hoovile. Osaline kelder on võlvitud. Üheaegselt majaga ehitati kivimüür ja kaaravaga sissesõiduvärav. Projekti koostas kinnistu omanik J. Teas ise. Väravat kroonivad profileeritud karniisid ja hammaslõikeline friis. Kahel pool ava kõrguvad pilastrid, aval paikneb lukukivi. Hoone ees alusel paiknes ehisvaas. 1913. a. ehitati hoovile ühekordne kivist elamu, mille katus oli osaliselt kivist, osaliselt puust. Projekti koostas F. Kangro. Ehitis paiknes kõrgel soklil, selle ees paiknesid veranda ja eeskoda. Fassaadi ilmestasid kolmnurkviil ja profileeritud karniisid. Hoones paiknes neljatoaline köögi ja teenijatoaga korter. See kõrvalhoone on praeguseks hävinud. Kinnistu oli Teaste suguvõsa käes kuni 1940. aastani. Nõukogude perioodil asus seal teater „Vanemuise” ühiselamu, mille tarbeks ehitati ka juurdeehitis hooviküljele.

Sisestatud: 04.09.2008.

Mälestise ajalugu


Hoone valmis 1902-1903 aastatel.

Sisestatud: 13.09.2018.

Kaitsevööndi ulatus


Lisa 1 mälestise asukoha skeem ja kaitsevööndi piir.

Sisestatud: 04.09.2008.