Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Puitelamu Tartus Marta 2, 1907-1914.a.
Mälestise registri number 7112
Registreeritud Kinnismälestis
Arvel 16.09.1997
Registreeritud 16.09.1997
Mälestise vana number -
Liigitus ehitismälestis

Inspekteerimised(6)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 04.02.20

Menetleja: Tartu Linnavalitsus, Egle Tamm

Märksõna(6)

Ehitised, Ehitiste liigid, Elamu, Korterelamu, Ehitusperioodid, 1841-1917.

Mälestise tunnus


Terviklikult, algupärase fassaadidekooriga säilinud historitsistlik, juugendstiili sugemetega hoone. Hoone on liigendatud põhiplaaniga, esifassaadi katuseküljel trepikoja kohal kolmnurkviil, trepikodade väljaehitistega hooviküljel. Korrustevaheline konsoolkarniis, juugendliku kujundusega akna- ja uksepiirded. Kahekorruseline puitelamu paikneb nn Ees-Karlovas ning on ilmekas näide Karlova linnaosa tuumikala puitarhitektuurist.

Sisestatud: 12.05.2007.

Mälestise kirjeldus


Palkidest ehitatud seinu katab suuremas osas algselt säilinud profileeritud voodrilaudis, mis on õlivärviga üle värvitud. W-külgsein on ehitatud tulemüürina, katust katab ehitusaegne tsingitud terasplekk.
Historitsistlikest detailidest on säilinud veranda hoone edelanurgal. Veranda aknad on jaotatud väikesteks ruudukesteks, aknad on klaasitud kitiga. Esifassaadil ja O-külgseinal on säilinud korrustevaheline puidust konsoolkarniis. Esifassaadil on algne juugendstiilis kahetiivaline, ülaosas klaasidega välisuks. Välisukse kohal on valgmikaken. Algsetest detailidest on säilinud katusekarniis, nurgaliseenid ning juugendlikud ukse- ja akna piirdelauad.
I korrusel on säilinud algsed puitraamidega aknad. Akende ülaosa on jaotatud mitmeks püstkülikuks, mis on omane juugendlikule kujundusele.
Maja ette on istutatud hekk, värav on ehitatud puitlippidest, hoovil madalhaljastus.

Sisestatud: 12.05.2007.

Mälestise ajalugu


Hoone on ehtatud aastatel 1907-1914 ning algselt olnud osaliselt ühe- ja osalt kahekorruseline. Säilinud on ehitusmeister M.F.Kangro poolt 1931. aastal koostatud projekt Viktor Koitmetsa puust elumaja ühekordsele osale II korra peale ehitamiseks.

Sisestatud: 10.09.2018.

Kaitsevööndi ulatus


Muinsuskaitseseadusest tulenevad kitsendused kehtivad KKT Lisa nr 1 näidatud ulatuses.

Sisestatud: 12.05.2007.