Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Tammistu mõisa park, 19. saj
Mälestise registri number 7294
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Arvel 16.09.1997
Registreeritud 16.09.1997
Mälestise vana number -
Mälestise liik ehitismälestis

Paikvaatlused(13)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 27.07.20

Menetleja: Tartumaa nõunik, Inga Raudvassar

Märksõna(10)

Ehitised, Kompleksid, Mõisakompleks, Maastikuobjekt, Park, Ehitiste liigid, Maastikuobjekt, Park, Ehitusperioodid, 1841-1917.

Mälestise tunnus


19. sajandi mõisaarhitektuuri iseloomulik näide. Mälestise tunnuseks on säilinud 19. sajandile iseloomulik pargistruktuur koos säilinud haljastuse, teedevõrgu ja maastikuvormidega.

Sisestatud: 19.06.2006.

Mälestise kirjeldus


Keskmise suurusega segastiilis park. Peahoone ees on regulaarne eesväljak ringteega, kuhu küljelt suubub pikk sissesõidutee. Väljaku äärel korrapäraseid puuderidu, väljaku keskel vabakujuliselt üksikpuid, heas paigutuses, grupiti: tamm-nulg. Väike poolkaarekujuline, külgedel kahe tammega rõhutatud väljak on ka peahoone taga. Siin säilinud ka mõned puuderidade fragmendid. Pargi põhiosa on peahoonest sõltumata, asub küljel, on heatasemeline vabakujuline park, mille tsentris suur ebakorrapärase kujuga tiik saarega keskel. Saare ühel otsal kõrgendik, kus võis asuda paviljon. Teine paviljonikoht on arvatavasti sirelitega piiratud ringis pargi äärel. Tiigiga külgneb kolmeosaline keskväljak, mis ääristatud kontrastselt suurte kuuserühmadega kõrvuti lehtpuudega (kuusk-vaher-saar-pärn). On ka rühmiti nulgi. Esiväljakul esines siberi nulgude kõrval palsamnulg, pargis seedermänd (1969). Teiselpool sissesõiduteed viljapuuaed.
Üksikuid pargipuid (tamm, pärn) jääb ka sissesõiduteest paremale edelasse suunduva tee äärde. Viimase ja mõisa vahele jääb pargiga maastikuliselt liituv haljastamata parginiit (heinamaa). Pargist loodesse suundub ca 150 m pikkune allee.

Sisestatud: 24.05.2006.

Mälestise ajalugu


Mõisapark on rajatud 19. sajandil, samaaegselt mõisa peahoone ehitusega.

Sisestatud: 03.09.2018.