Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Elamu Nurme t. 40, 1936. a.
Mälestise registri number 8181
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Arvel 30.10.1997
Registreeritud 30.10.1997
Mälestise vana number 953k
Mälestise liik ehitismälestis
Ehitisregistri ehitis Tallinna Nõmme Noortemaja (101015411)

Paikvaatlused(3)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 21.05.20

Menetleja: TLPA muinsuskaitse osakonna peaspetsialist, Eero Kangor

Märksõna(6)

Ehitised, Ehitiste liigid, Elamu, Eramu, Ehitusperioodid, 1918-1939.

Mälestise tunnus


esinduslik funktsionalistlik villa, 1930. aastate moodsa elamuarhitektuuri silmapaistev näide, kuulub arhitekt prof. E. J. Kuusiku loomingu hulka.

Sisestatud: 16.11.2005.

Mälestise kirjeldus


Tegu on suurel põlismändidega krundil tänavajoonest eemal paikneva elamuga. Arhitekt oligi kavandanud hoone nn. kasvava majana, kuhu saab vajadusel ruume juurde liita. Elegantne asümmeetrilise ülesehitusega hoone, mis omal ajal oli üks suurejoonelisemaid modernistlikke elamuid Nõmmel, on küll tugevasti kannatanud hilisemate juurde- ja ümberehituste tõttu, kuid selle üldmaht ja suur osa arhitektuuri-ajalooliselt väärtuslikke detaile on siiani säilinud. Kui lamekatusega hoone eksterjöör oli valmimise ajal radikaalselt moodne (lintaknad ja ümaraken, katusrõdu jne.), siis siseruumid kujundati väga traditsioonilises laadis, lagede stukkdekooris on lausa sajandialguse historitsismi hõngu. Üheks põhjuseks oli lisakas tellija isiklikule maitsele kahtlemata ka see, et kuna hoones korraldati saatkonna vastuõtte, kogunesid siin sageli diplomaadid jm. kõrgem seltskond, mistõttu peeti vajalikuks kujundada interjöör vanaaegselt pidulikus laadis. Ruumid on avarad, sissepääsuhallist ühele poole nähti ette tollase eramaja kohta hiiglaslik saal-salong ja teisele poole söögituba, kuhu mahtus einestama paarkümmend inimest. 1939 tehti majas suuremaid ümberdeehitusi, ülakorrusele ehitati juurde lastetube ja kompositsiooni säilitamiseks lisati ühele hoonemahule lisakorrus, kuhu paigutati abiruumid koos teenijatoaga. ENSV ajal asus majas algul mitu õppeasutust, 1952. aastast Nõmme pioneeride palee, nüüd on siin noortemaja.

Sisestatud: 16.11.2005.

Mälestise ajalugu


Funktsionalistlik esindusvilla on kavandatud 1935. aastal. Tellijaks oli tööstur Oskar Kerson. Arhitekt E. J. Kuusik, kes ise disainis siia ka interjöörid ning valis esindusruumide mööbli, tegi projektist mitu varianti, sest esialgset ruumiprogrammi muudeti ehituse käigus.

Sisestatud: 14.09.2018.

Kaitsevööndi ulatus


krunt

Sisestatud: 16.11.2005.