Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Peetri aedlinna kõrgemate ametnike elamu 1915. a
Mälestise registri number 8205
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Arvel 30.10.1997
Registreeritud 30.10.1997
Mälestise vana number 963k
Mälestise liik ehitismälestis
Ehitisregistri ehitis elamu (101027815)

Paikvaatlused(8)

Seisund: halb

Inspekteerimise kuupäev: 03.05.19

Menetleja: muinsuskaitse osakonna eeslinnade peaspetsialist, Marleen Mihkelson

Märksõna(6)

Ehitised, Ehitiste liigid, Elamu, Korterelamu, Ehitusperioodid, 1841-1917.

Mälestise tunnus


Eesti üks kaunimaid juugendhistoritsistlikke suvitusvillasid, 20. sajandi alguse puitarhitektuuri meistriteos. Hoone arhitekturi-ajalooline säilivus on esmaklassiline

Sisestatud: 26.10.2005.

Mälestise kirjeldus


Väga ilus torniga puitvilla asub tänavajoonest eemal, kunagisest suurest park-aiast säilinud puudesalus. On selge, et maja on kavandanud keegi professionaalne arhitekt, arvatavasti mõni Peterburi päritolu meister, kuid praegu pole hoone looja nimi teada. Ehitise üldilmet kujundab aktsendikas nurgatorn, kuurortlikku kergust lisavad suured verandad ja tagakülje tagasiastega terrass. Erilise võlu annab unikaalsele hoonele aga erakordselt lopsakas, fantaasiarikas ja kõrgel tasemel teostaud saelõiketehnikas puitdekoor. Hilisemad juurde- ja ümberehitused on olnud minimaalsed ning ehitise välimust pole need kahjustanud. Siseruumides on säilinud hulk algseid detaile, sealhulgas kauneid ukseklaase, palju erinevaid tahveluksi koos käepidemetega, enamik aknaid koos aknasulustega jne. Terviklikult on säilinud mõlemad trepikäigud, paljudes kõrgetes ruumides peegelvõlvlaed. Kõige väärtuslikumaks interjööridetailiks on aga ühes ülemise korruse korteris säilinud hiigelsuur ja piduliku dekooriga historitsistlik kahhelahi.

Sisestatud: 26.10.2005.

Mälestise ajalugu


Elanike teada kunagi Narva–Jõesuus suvilaks ehitatud ja 1913-15a. paiku lahtimonteerituna Tallinna toodud ning siin uuesti püstitatud romantilises villas asus Peetri aedlinna kõrgemate ametnike ajutine elamu ja ohvitseride kasiino, hiljem kohaldati hoone mitmekorterilise majana alaliseks elamiseks.

Sisestatud: 10.09.2018.