Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Tallinn-Väike jaamahoone, 1901. a
Mälestise registri number 8565
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Arvel 13.11.1999
Registreeritud 13.11.1999
Mälestise liik ehitismälestis
Ehitisregistri ehitis jaamahoone (101020155)

Paikvaatlused(4)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 18.09.18

Menetleja: Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonna peaspetsialist, Urve Arukaevu

Märksõna(10)

Ehitised, Kompleksid, Raudteekompleks, Jaamahoone, Ehitiste liigid, Ühiskondlik hoone, Haldushoone, Jaamahoone, Ehitusperioodid, 1841-1917.

Mälestise tunnus


Ilmekas näide historitsistlikust raudteearhitektuurist, moodustades ühtse ansambli teiste Tallinn-Väike raudteejaama hoonetega.

Sisestatud: 04.09.2018.

Mälestise kirjeldus


Jaamahoone on 2-korruseline tahutud paekivist maja, mille arhitektuuris peegeldub 19.sajandi lõpule ja 20. sajandi algusele omane kroonulikkus. Jaamahoone raudteepoolne esifassaad on kesktelje suhtes sümmeetriline. Liseenidega esile toodud keskosas on kolm ootesaali viivat ust ning nende kohal viilaktusest eenduv historitsistlik frontoon, mille viiluväljal ümar nišš. Sarnased frontoonid on ka hoone mõlemal otsafiilul ning Juurdeveo tänava poolsel tagafassaadil seinapinnast eenduva keskrisaliidi servades. Punastest tellistest on laotud uste- ja aknaraamistused ning karniisid. Seina- ja nurgaliseenid on raidkividest. Jaama ees oli perrooni kohal pikk puidust varikatus, mis lammutati 1969. aastal raudtee rööpmete vahetamise käigus. Hoone esimesel korrusel oli avar ooteruum koos piletikassa ja jaamaülema ruumidega. Ootesaali kõrval asus puhvetiruum. Teisel korrusel asusid ametiruumid. Erandlikuks teeb hoone planeeringu mõlema trepikoja II korruse podestidele ehitatud WC ruumid. Hoone interjööris on säilinud kaks kivitreppi käsipuu ja rinnatisega, uksed, aknaraamid, ootesaali kiviplaatidest põrand ja laestukk, plekkahjud, ooteruumi kahhelahi, laudisest seinapaneelid ja ootesaali toolid.

Sisestatud: 19.01.2015.

Mälestise ajalugu


Tallinn-Väike (saksa keeles Reval-Kleinbahnhof), vanadel kaartidel ka Tallinn-Peajaam (vene keeles Ревель-Главное) ja Willjandi Peawaksal (saksa keeles Felliner Hauptbhf) on raudteejaam Tallinnas Kitsekülas. Jaamahoone ehitati aastatel 1900-1901 juurdeveoraudtee Tallinna pearaudteejaamaks. Hoone projekti autor on teadmata. Tallinn-Väike raudteejaama ansamblisse kuulub lisaks peahoonele veel teetööliste riistakuur, pagasiait, kelder ja veetorn, mis kõik on ehitismälestistena kaitse all.

Sisestatud: 19.01.2015.

Allikad


Tallinn-Väikse raudteejaam. Vikipeedia.[www] http://et.wikipedia.org/wiki/Tallinn-V%C3%A4ikse_raudteejaam (12.01.2015)

Sisestatud: 19.01.2015.