Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Noblessneri laevatehase laevaehitustsehh ja valukoda, 1914-1915
Mälestise registri number 8602
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Arvel 13.11.1999
Registreeritud 13.11.1999
Mälestise liik ehitismälestis

Paikvaatlused(3)

Seisund: rahuldav

Inspekteerimise kuupäev: 30.09.14

Menetleja: TLPA peaspetsialist, Artur Ümar

Märksõna(12)

Ehitised, Kompleksid, Tootmiskompleks, Tootmishoone, Tehasehoone, Rajatis, Korsten, Ehitiste liigid, Tootmishoone, Tehasehoone, Ehitusperioodid, 1841-1917.

Mälestise tunnus


20. sajandi alguse tööstusarhitektuuri silmapaistev esindaja.

Sisestatud: 30.11.2005.

Mälestise kirjeldus


Hoonetel on raudbetoonist monoliitne raamkarkass. Välisseina moodustavad betoonkarkassi vahele laotud raudbetoon-õõnesplokid. Fassaadidel joonistub välja betoonkarkass ning plokkseina faktuur. Fassaadid on viimistletud õhukese roosakaga lubikrohviga. Mitmed ukse- ja aknaavad on kinni müüritud, mitmetes neist on säilinud algsed avatäited. Paljud akendest on asendatud siiski uutega. Hooned on kolmelöövilise kompositsiooniga, mis peegeldub ka selle otsafassaadi lahenduses: keskmes on segmentkaarse viiluväljaga kõrgem maht ja külgedel pultkatusega madalamad mahud. Katused on kaetud valtsitud plekiga ja paigatud laineplekiga. Krohvitud on ka seinad hoone sees.

Sisestatud: 12.03.2017.

Mälestise ajalugu


Esimesele maailmasõjale eelnes majanduslik ning riiklike ambitsioonide kasv nii Euroopa riikides kui ka tsaari Venemaal. Agressiivse välispoliitika tulemusel algas relvastumine ning ettevalmistumine sõjaks. Tsaari Venemaa alustas suuri militaarprojekte. 1912 aastal otsustati Tallinnasse ehitada suur sõja-meresadam, vabrikute, sadamate, ladude, laskepositsioonide ja raudteede süsteemiga. Vastav ehitus algas 1913. aasta jaanuaris. Ettenähtud maa-ala oli looduslikult reljeefne, mida lõhati ja millest tekkinud pinnast kasutati mere täitmiseks. Hoone projekti aitas koostada insenerifirma Christian & Nielsen. Hoone juurde kuulus ka ühekorruseline katlamaja, mis asus poolenisti maa sees, kaetud plekiga ja sillatud betoonvõlvidega. Kateldega köeti töökoda ja anti auru sepikoja ahjudele.

Sisestatud: 12.03.2017.

Allikad


OÜ Eensalu&Pihel. (2010) Muinsuskaitse eritingimused. Tööstuse 48, Noblessneri tehase laevaehitustsehh ja valukoda. TKVA Toimik N9-6600

Sisestatud: 12.03.2017.