Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Vene-Balti laevatehase nooremteenistujate elamu Kopli t. 99, 1914. a.
Mälestise registri number 8641
Mälestise tüüp Kinnismälestis
Arvel 13.11.1999
Registreeritud 13.11.1999
Mälestise liik ehitismälestis
Ehitisregistri ehitis elamu (101026865)

Paikvaatlused(6)

Seisund: halb

Inspekteerimise kuupäev: 27.06.19

Menetleja: Eeslinnade peaspetsialist, Aljona Kamenik

Märksõna(10)

Ehitised, Kompleksid, Tootmiskompleks, Elamu, Korterelamu, Ehitiste liigid, Elamu, Korterelamu, Ehitusperioodid, 1841-1917.

Mälestise tunnus


Kuulub endise Vene-Balti laevatehase võrdlemisi terviklikuna säilinud hoonekompleksi. Antud hoonekogum on ilmekas näide sajandi alguse töölisasulate planeerimise printsiipidest. Üksikobjektina on hoone väärtuslik oma pea terviklikult säilinud algse mahulahenduse ja dekoorielementide poolest.

Sisestatud: 20.11.2006.

Mälestise kirjeldus


Ristkülikukujulise põhiplaaniga hoone on rajatud tüüpprojekti järgi. Fassaadide keskosad on lahendatud vähearenenud risaliitidega. Kahekorruseline, osaliselt kellerdatud maja, 2 trepikoda. Hoone on madalal klombitud paekivisoklil, fassaad kaetud suures osas horisontaallaudisega, sokliosa ja esimese korruse akendevahelisel alal vertikaallaudisega. Dekoor on lihtne: karniise meenutav sims räästa all ja sokli kohal, dekoratiivsed püstlauad räästaaluses piirkonnas. On säilinud ehitusaegsed tarindid ja detailid.

Sisestatud: 31.08.2018.

Mälestise ajalugu


20. sajandi alguses haaras Euroopat enneolematu võidurelvastumise laine. Suurriikide vahelised pinged olid kasvanud sedavõrd suureks, et sõjalise konflikti puhkemine näis lausa paratamatuna. I Maailmasõjaks valmistuv Vene impeerium panustas eriti just laevastiku arendamisesse ja rajas seepärast Peterburgi ning Balti kubermangudesse suured laevaehitustehased. Tallinna asutati sõjalaevade ehitamiseks 3 suuremat tehast -- Bekkeri, Noblessneri ja Vene-Balti laevatehas. Kõik need asusid seni hõredalt asustatud Kopli poolsaarel ning ehitati lühikese ajaga välja võimsate kompleksidena, kuhu kuulusid lisaks hiiglaslikele tootmishoonetele ka tööliste ja ettevõtte juhtkonna elamud, koolid, kirikud, seltsimajad, politseijaoskonnad jm. Toona oli tavaline, et töölised ja ka asutuse või tootmisettevõtte ametnikud elasid võimalikult töökoha lähedal -- ajal, mil ühistransport ja sidevahendid polnud veel arenenud tänapäevase tasmeni, oli see lihtsalt kõige mugavam ja ratsionaalsem. Käesolev hoone on projekteeritud nooremteenistujate elamuks, projekteeritud arhitekt A. Dimitrijevi ja insener I. Gavrilovi poolt 1914. aastal

Sisestatud: 20.11.2006.

Kaitsevööndi ulatus


krundi ulatuses

Sisestatud: 20.11.2006.