Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Pirita Olümpiaspordikeskus, 1976-1980
Mälestise registri number 8807
Registreeritud Kinnismälestis
Arvel 19.11.1999
Registreeritud 19.11.1999
Liigitus ehitismälestis

Inspekteerimised(2)

Seisund: hea

Inspekteerimise kuupäev: 22.09.15

Inspektor: Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonna peaspetsialist, Urve Arukaevu

Märksõna(6)

Ehitised, Ehitiste liigid, Ühiskondlik hoone, Spordihoone, Ehitusperioodid, 1940-1991.

Mälestise ajalugu


Hotell valmis 1979. aasta eelolümpiaks ning esimesed külalised saabusid hotelli samal aastal toimunud Balti Regati ajal. Seega on hotell üks osa Tallinna olümpiapurjespordikeskusest, mis rajati 1980. aastal Tallinnas toimunud olümpiamängude purjeregati läbiviimiseks. Regatt on ajaloolise tähtsusega sündmus – Tallinn ja Eesti said maailma spordikaardile. Konstruktsioonilt katamaraani meenutav hotell on unikaalse viimistlemata betoonkonstruktsiooni ja suure hulga disainielementide tõttu arhitektuuriväärtusena riikliku muinsuskaitse all. Hoone on 1983. a. pälvinud Rahvusvahelise Arhitektide Liidu UIA biennaali eripreemia.
Algselt kandis hotell nime SPORT ning selles oli 276 numbrituba. 1992. aastal muudeti hotelli nimi pärast esimesi suuremaid renoveerimistöid PIRITA’ks. Linnarahva meelispaigaks kujunenud siseujula ja spordisaalid on tuntud eelkõige Pirita TOPina, kus on toimunud mitmed Tallinna ja Eesti spordi tippüritused.

Sisestatud: 26.03.2013.

Meedia


M.Kalm “ENSV arhitektuur. Metoodiline juhend muinsuskaitseks”
TOP gigantomaanseim ja pokazuhhalikuim olümpiaehitis, skandaalirohke projekteerimine ja vaevaline ehitamine. Geomeetriline monument, efektne jõele avatus, lähenemistee puudumine ja nõrk side ülejäänud Piritaga. Eri autorite eri blokid on heterogeense arhitektuuriga, mis kokku aitab aedlinna kukile tulnud suurehitise lämmatavust leevendada. Ajastu sümboleid.

Sisestatud: 01.12.2004.