Mälestise koond lehelt saab tutvuda mälestise andmetega. Avada asukoha kaarti, mis tuleb Maa-aameti süsteemist. Vaadata ja avada pilte mälestise kohta.

Mälestise nimi Järve laiarööpmelise raudtee jaamahoone, 1926. a.
Mälestise registri number 8740
Registreeritud Kinnismälestis
Arvel 19.11.1999
Registreeritud 19.11.1999
Liigitus ehitismälestis
Ehitisregistri ehitis NOORTEKESKUS (101019983)

Inspekteerimised(2)

Seisund: hea

Inspekteerimise kuupäev: 09.09.15

Inspektor: TLPA muinsuskaitse osakonna peaspetsialist, Timo Aava

Märksõna(10)

Ehitised, Kompleksid, Raudteekompleks, Jaamahoone, Ehitiste liigid, Ühiskondlik hoone, Haldushoone, Jaamahoone, Ehitusperioodid, 1918-1939.

Mälestise tunnus


Karl Burmani loomingu esindaja, ajastule tüüpilise raudteearhitektuuri näide.

Sisestatud: 12.09.2018.

Mälestise kirjeldus


Eesti traditsioonilist taluelamut meenutava 1-korruselise krohvitud hoone dominandiks on unkaotste ja katusekividega kaetud kõrge murdkelpkatus. Sokkel ja vundament on laotud looduslikust paekivist. Osa raudteepoolse fassaadi seinast on taandatud ja moodustab katusega kaitstud varjualuse või tuulekoja, mille tagasiastmes paiknevas kolmes segmentkaarse sillusega avas on kahel pool väikeseruudulised ümarkaarse ülaosaga uksed, keskel aga samalaadne tiheda ruudustikuga aken. Hoonel pole säilinud algseid aknaid, säilinud on üksikud tahveluksed. 2007. aastal alustatud restaureerimisprotsessis valmistati uued uksed raamtahvel-konstruktsioonis jälgides ajaloolist tahvlijaotust ja kasutades miljöösse sobivaid suluseid. Hoone katuseharjal on madal kandiline väljaehitus, kuhu oli kinnitatud raudteejaama nimetus. Hoone algupärast välisilmet kahjustab hiljem peafassaadi ette ehitatud kõrge raudteeplatvorm, eraldades visuaalselt 1-korruselise hoone alumise osa. Krundil paikneb lisaks jaamahoonele ka tellistest abihoone.

Sisestatud: 13.06.2016.

Mälestise ajalugu


Järve jaamahoone on projekteerinud Karl Burman (1882-1965). Raudteejaam valmis 1926. aasta suvel ning on projekteeritud arvatavasti 1925. aastal, olles arhitekti poolt arendatud juugendstiili rahvusromantilise suuna hilisemaid näiteid tema loomingus. Algses siseplaneeringus oli jaamahoone väga lihtne ja funktsionaalne: enamus pinda võttis ooteruum. 1995. aastal teostati hoone kapitaalremont, mis rikkus mitmeti hoone algupärast välisilmet - välja vahetati enamus ehitusaegseid detaile (aknaraamid, uksed jne). Kui algselt koosnes hoone jaamaülema korterist, reisijate ruumist ja tehnilisest osast, siis remondi käigus sobitati hoonesse pagaritöökoda ja puhvet-müügipunkt, mis muutis ka hoone siseplaneeringut. 2007. aastal on kooskõlastatud eelprojekt jaamahoone restaureerimiseks vastavalt Järve noortekeskuse vajadustele. 2007. aastal ehitati välja ka hoone katusekorrus.

Sisestatud: 13.06.2016.